Hayatımız hep bir yerlere gelebilmek için girmemiz gereken sınavlarla çevrili ve bu sınavlardan alacağımız sonuçlar sanki yetenek ölçer gibi değerlendirip yeterli yada yetersiz ilan ediyor. Kısaca elimizde ki yetenek hazinemizi türkçe matematik vb derslerin ağırlığında olduğu sınavlarla ölçüp bu yeteneklerin katili oluyoruz. Otizmli Yunus Yazar da bu mağdurlardan biri. Henüz 19 yaşında ve mozart kulağına sahip.Duyduğu bir sesi direk notaya dönüştürebiliyor. Beykozda bir Gecekonduda maddi sıkıntılar içinde ailesi ile yasayan Yunus 3 yaşına kadar hiç konuşmamış. 4 yasında okuma yazma öğrenen Yunus'a otizm spektrum bozukluklarından biri olan "Asperger Sendromu" teşhisi konulmuş. Güzel Sanatlar Lisesini tam burslu olarak bitirmiş başarılı bir öğrenci. Geçen yıl mezun olmus ve bu yeteneğini ilerletmek için girmek istediği Konservatuvara 2 senedir YGS sınavı engeli ile karşılasıyor. Sınavdan 100 puan alamadığı için Konservatuvar sınavına basvuramıyor. Zamanının çoğunu hayırsever birinin hediye ettiği piyanosunun başında ünlü bir piyanist olma hayalleri ile geçiren yunus YGS sınavındaki baraj uygulamasının kalkmasını istiyor. Yunusun piyanodan arta kalan vaktini kısmi felçli ve kanser hastası annesine yardım ederek geçiriyor. Konservatuvara sadece yetenek sınavı ile girebileceği günü bekliyor. İlk defa Orta okulda müzik öğretmeni tarafından farkedilen yeteneği YGS sınavı engeline takılarak hayalleri ile arasına asılması zor bir engel olmakta.

Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Yunus Yazar hakkında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) na başvuruda bulunduklarını durumu anlattıklarını, " Bunu Durumun vatandaşlıktan da öte bir insanlık görevi olarak düşünüyorum. Böyle gençlerin topluma, insanlığa kazandırılması lazım. Yunus çok yetenekli bir çocuk. Gerçekten şimdiye kadar böylesiyle karşılaşmadım. Otistik özellikleri var ve bu çocuğumuzun dünyasındaki kelimelerle normal hayattaki kelimeler, birbirini karşılamıyor" açıklamasını yaptı.

Ünlü komedyen Cem Yılmaz da Yunus'a sosyal medya hesabından yetkililere seslenerek yardım edilmesi gerektiğini kendisininde Burs vererek eğitimine destek olacagını acıklaması üzerine bir çok takipcisi tarafından taktir edildi.