İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan ile İstanbul'da yapımı sürdürülen Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro yolunun Beşiktaş istasyondaki çalışmalarında ortaya çıkarılan tarihi kalıntılara yönelik faaliyetleri incelemek için yerine giderek bilgi aldı.

Yılmaz, elde edilen eserlerin, günümüzden 3000-3500 sene öncesi dönemlerden kalma olduğunu belirterek, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan tarihi bulguların İstanbul'un şehir tarihinin belirsiz olan yerlerinin aydınlığa kavuşmasında ve tarihindeki devamlılığının tespiti için çok değerli ve önemli olduğunu dile getirdi.

Metro çalışmaları, İstanbul ve özellikle de Boğaz’ın merak edilen tarihi hakkında yepyeni ilgiler ortaya çıkardı. Müze arkeologlarının ciddi bir şekilde faaliyet göstermelerinden sonra dairesel planlı neolitik zaman olduğu düşünülen yapılar ve bu yapıların çevresinde aynı Yenikapı arkeolojik kazılarında bulunan urne tipi mezarlara ulaşıldı.

İstanbul Boğazı çevresinde ilk kez rastlanılan bu eserler arkeologları oldukça meraklandırdı. Çıkarılan bu eserler İstanbul için büyük bir bilgi kaynağı oldu. Aynen Yenikapı'da Bayrampaşa Deresi civarındaki gibi Ihlamur Deresi yakınlarında da neolitik zaman yapılaşması görülüyor. İstanbul'da MÖ 6500 ile 3000'li seneler arasındaki mevcut boşluğun Beşiktaş’tan bulunacak bulgular ile tamamlanacak. Kazı çalışmalarında daha derinlere inildikçe tarih öncesi dönemlerden kalan önemli eserlere ulaşılacağı belirtiliyor.