İstanbul'da kazıları devam eden Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında tarihe ışık tutacak tarihi eserler çıkarıldı. Beşiktaş istasyon çalışmaları sırasında 19. ve 20. yüzyıllara ait olduğu düşünülen eserler bulundu. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu mevcut yapı temellerinin yerinde korunmasını istemedi ve eserlerin bilimsel çizimleri ve kayıtları oluşturularak yerinden kaldırılmasına izin verdi.

Müze Müdürlüğü bünyesinde metro alanında arkeolojik kazı çalışmalarında her geçen gün tarihe ışık tutacak eserler çıkarılmaya devam ediyor. Son olarak çıkarılan eserler arasında Erken Demir Çağı’na ait olduğu düşünülen iki mezar bulunuyor.

Kazı çalışmaları 5 müze görevlisi ve 45 işçi ile beraber yürütülüyor. Kazı başkanı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Zeynep Kızıltan, gün yüzüne çıkarılan iki farklı mezarın, buranın eski tarihlerde yerleşim alanı olduğunu gösterdiğini ifade etti. Ortaya çıkarılan eserler bilimsel çalışmalarda kullanılacak hale getiriliyor.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, elde edilen eserlerin, günümüzden 3000-3500 sene öncesi dönemlerden kalma olduğunu belirterek, kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan tarihi bulguların İstanbul'un şehir tarihinin belirsiz olan yerlerinin aydınlığa kavuşmasında ve tarihindeki devamlılığının tespiti için çok değerli ve önemli olduğunu dile getirdi.