Kurban ibadeti, İslam dininde durumu iyi olan insanların üzerine vacip olan bir ibadettir. Zilhicce ayının onuncu, on birinci, on ikinci günleri ile on birinci, on ikinci gecelerinde ibâdet ve Allâh’a olan bağlılığı ve yakınlığı ifade etmek adına kesilen hayvana kurban denir.

Yılda bir kere olan bu ibadet ihtiyaç sahipleri üzerine farz değildir. Ancak kurban kesenlerin diğer durumu iyi olmayan Müslüman kardeşlerini gözetmesi ve kurbanlarını onlarla paylaşması Allah katında hoş karşılanan bir ibadettir. İslamiyet her şekilde ve her durumda Müslümanlar arasında kardeşliğin gelişmesi ve büyümesini desteklemiştir.

Yolculuğa çıkan ve seferi sayılan bir insan kurban kesmekle yükümlü değildir. Ama kurban kesmesi dahilinde sevaba nail olur. İnsan yaşadığı yerde kurban ibadetini yerine getireceği gibi, tatil için gittiği yerde de kurban kesmesinde bir sakınca görülmüyor. Kişinin yolculuk yapması, kurban ibadetini yerine getirmesine engel oluşturmaz.

Seferi olan kişi gittiği yerde kurban kestikten sonra bayram günleri içerisinde geri döndüğünde tekrar kurban kesmesine gerek yoktur. Yolculuk halinde kurban kesmeyen ve kurban kesmeye gücü olan kişiler, bayram günleri içinde geri döndüklerinde kurban kesmeleri gerekir.