2008 yılında tam anlamıyla bağımsızlığını ilan eden Kosova Cumhuriyeti'nin başkent Priştine'den sonraki ikinci büyük kenti Prizren’dir Üçüncü Osmanlı padişahı Sultan Murat Hüdavendigar'ın (Sultan I. Murat) şehit olduğu yer olan Prizren, aynı zamanda Kosova'nın merkezi ve en tarih kokan kenti olarak da biliniyor. Prizren, vizesiz, sadece pasaport kontrolü ile gezilebilecek Kosova Cumhuriyeti'nin en hareketli, en canlı ve en turist çeken yerlerinden biridir.

Kosova, Balkanlar'ın tam ortasında bulunan, Avrupa'nın en dinamik nüfusuna sahip bölgelerinden biri. Başkent Priştine'de bulunan Priştine Uluslararası Havalimanı'ndan Prizren yolculuğu karayolu ile bir saat sürüyor. Havalimanı ile Prizren arası yaklaşık 80 kilometredir. Kosova'nın şehirleri, kasabaları ve küçük köyleri dağların tepe bölgelerinde yamaçlarında ve eteklerinde bulunmaktadır. Dağların arasında bulunan o şehirlerden biri de, Rumeli seyahatinin en güzel yerlerinden biri olan ve Kosova'da en fazla Türk'ün yaşadığı yer olan Prizren’dir.

Kosova bayrağında altı yıldızın temsil ettiği Türk, Arnavut, Boşnak, Sırp, Bulgar göçmenleri, Makedon ve Romen milletleri bulunuyor. Bölgede yaşayan insanları oldukça sıcakkanlı kişilerdir. 500 yıldır Osmanlı egemenliği altında bulunan Prizren, isimleri ile dikkat çeken mahalleleri, camileri, türbeleri ve hamamları ile tam Türk şehri özelliği gösteriyor.