Balkanlar’da bulunan Bosna Hersek, Karadağ, Makedonya, Kosova, Hırvatistan, Arnavutluk’ta ikamet eden Müslümanlar, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde camilerini doldurdu. Balkan ülkeleri bu mübarek gecenin feyzinden ve bereketinden istifade etmek için camilere akın etti.

Bosna Hersek’in Saraybosna’da bulunan Gazi Hüsrev Bey Camisi’ne gelen Müslüman halk, Kadir Gecesi programı için hazırlanan programın ardından teravih namazına geçtiler. Program boyunca camide Kur’an dinletisi yapılarak dualar edildi. Ülkede bulunan diğer camiler de mübarek gece için programlar hazırladılar.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da tek bulunan Bayraklı Cami’sini Müslümanlar doldurdu. Geceyi Kur’an okuyarak ve namaz kılarak geçiren halk ellerini semaya kaldırarak dualar ettiler.

Hırvatistan başkenti Zagreb’te şehrin ismiyle aynı adı taşıyan camisinde mübarek gece için hazırlanan programlara tüm Müslüman vatandaşlar eşlik ederek birlik ve beraberlik içerisinde dualar ettiler.

Karadağ, Balkanların en küçük ülkesidir. Başkenti olan Podgorica’da bulunan Osmanagic Cami’si Müslümanların, mübarek gece için ilahi bir atmosfer yaşadığı camiler arasında idi. Müslüman insanların yoğun olarak bulundukları bölgelerdeki diğer camilerde de programlar düzenlenerek dualar edildi.

Makedonya başkenti Üsküp’te Mustafa Paşa Cami’si, Müslümanların geceyi ibadetle geçirmek için doldurdukları camilerden birisi olmuştur. Gece için hazırlanan programa Müslümanlar tarafından büyük bir ilgi gösterildi.

Kosova’da bulunan Müslümanlar nüfusun iki milyon kadarını oluşturmaktadır. Kadir Gecesi için düzenlenen programlara katılan insanlar manevi bir atmosferin içerisinde ibadet ettiler.

Arnavutluk’un başkentinde bulunan Ethem Bey Cami’si de gece için hazırlık yapan camiler arasında idi. Camide teravih namazından sonra hep birlikte dualar edilerek Kur’an okundu.