Ocak ayında Norveç’in Bergen kenti yakınlarında karaya vuran boz balinanın karnından 29 adet plastik torba çıkmış ve bu olay Türk medyası ile birlikte medyanın da gündemine oturmuştu. Balinanın karnından çıkan 29 adet plastik torbalar, Nygårdshøyden Tarih Müzesi’nde sergilenmeye başladı. Medyanın bu sergiyi hazırlamalarında önemli rol oynadığını ifade eden Üniversite Müzesi Proje Müdürü Siri Skretting Jansen, sergi ile ziyaretçilere boz balina ile mikro plastikler arasındaki ilişkiye dikkat çekmek istediklerini ifade etti.

Üniversite Müzesi Proje Müdürü Siri Skretting Jansen, boz balinanın besin bulmak için 2.000 metreye kadar dalabildiğini ifade ederek, balinaların derinliklerde ahtopot aradıklarını, ancak deniz tabanını kaplayan plastik atıklar ile ahtopot arasında ayrım yapamaması sebebiyle plastik atıkları da soğurarak sindirim sisteminin işleyişini engellediğini anlatıyor.

TEMİZLEME KAMPANYASI DÜZENLENDİ

‘Plastik Balina’ nın bulunmasından sonra Norveç'in Bergen kenti sahillerinde plastik temizleme kampanyası düzenleyen Doğa ve Gençlik Örgütü Başkanı Ingrid Skjoldvær de ‘‘Plastik balina okyanuslara yaptığımız etkinin şok edici ve üzücü bir örneği. Bu olay Norveç halkının kampanyamıza büyük katılımını sağladı’’ açıklamasını yaptı.