Son zamanlarda Topkapı Sarayı’nda oluşan çatlaklıklara ilişkin haberler gündemde yer alıyordu. Topkapı Sarayı'nda meydana gelen çatlak söylentileri ve sarayın kaymasına ilişkin görüşler hakkında Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş gerekli açıklamaları yaptı. Kurtulmuş, ‘Bu ifadeler tamamen söylentiden oluşmaktadır. Aslı yoktur ve sizde itibar etmeyin. Topkapı Sarayı’nda hiçbir kayma söz konusu değildir, hatta bir santim bile yerinden oynama yoktur. Çalışmalar ciddi bir şekilde yapılmış, gerekli evraklar alınmıştır. Saray yerinde sabit olarak durmaktadır. Bu gibi aslı olmayan söylentilerin izinden gitmemek lazım.’ açıklamasında bulundu.

Basından görevliler ile Topkapı Sarayı’nı dolaşan Bakan Kurtulmuş, Bakan Kurtulmuş, sarayda süren çalışmalar hakkında ustalardan bilgi aldı. Kurtulmuş, sarayı inceledikten sonra basına gerekli konuşmayı yaptı ve Topkapı Sarayı’nın özellikleri ile Osmanlı mimarisinde ve sanatında yerine dair bilgilendirmelerde bulundu.

Bakan Kurtulmuş, sarayın bakım çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, ‘Topkapı Sarayı’nın, Cumhuriyet tarihinde gördüğü en geniş inceleme ve iyileştirme faaliyetlerinin yapıldığı bir zamandayız. Bunlarla birlikte yenileme çalışmaları da ara verilmeden, ciddi bir şekilde yürütülüyor. Topkapı Sarayı kapsamında 20 ayrı proje mevcut ve bunun için çalışmalarda devam ediyor.’ dedi.