Buzlar çözüldü ve toprak altında bulunan bitkilere sıcaklık geldi. Cemrenin düşmesi canlılardaki uyanışın en güzel hali yaşanmaya başladı. Bahar, insanların kalplerinde oluşan ilahi duyguların ortaya çıkması başta kendimizi daha sonrasında çevremizi yeniden canlandırmasında önemli bir mevzudur. Müslümanın kalbindeki cemre, etrafındaki insanların ve insanlığın kalbine düşmelidir.

Günümüzde artık her yerin beton yığını haline gelmesi nedeniyle baharın kalpleri ısıtan güzelliklerini göremiyoruz. Gerçek bahar Müslümanın kalbine gelmeli ve kalbinde büyüttüğü her filizle hakiki baharı yaşatmalıdır. İnsanlar kış aylarını bahara çevirememiş, içinde taşıdıkları eksiklikleri soğuklara bırakamamışsa ruhu başta olarak şefkatimiz acımazlığa, cömertliğimiz cimriliğe, merhametimiz gaddarlığa gizlenmiş olmaktadır. Müslüman bir kul için asıl tehlike budur.

Cemre ilk başta Müslümanların gönül iklimine düşmesi gerekir. Mü’min kulların yok olan insani taraflarına, giderek hissizleşmiş duygularına düşmeli cemre. Katı olan kalpleri yumuşatmalı ve tohumların filizlenip kalbimizdeki gerçek insanı gün yüzüne çıkarmalıdır. Yeryüzünde olduğu gibi insanın da kalbine cemrelerin düştüğü zamanlar olmalıdır. Düşen cemreler gönülleri diriltmede yardımcı olmalıdır. Yaklaşan bahar aylarında gönlümüze, cimriliğimiz, gaddarlığımız ve maneviyatsızlığımız için cemreleri düşürmenin vakti gelmiştir.