‘Maymunlar Cehennemi: Savaş ‘ filmini bitiren Matt Reeves, şimdiki projesi olan The Batman filmi için çalışmalara başlayacak. Matt Reeves, Ben Affleck’in solo Batman filminde Kara Şövalye olarak boy göstereceğini açıkladı. Ben Affleck’in Bruce Wayne’i oynadığı ‘Batman V Superman’ filmi oyuncunun ilk filmiydi. Film ne yazık ki izleyiciler tarafından beklenilen ilgiye ulaşamadı. Sinema severlerin bu film için heyecanlı olmasının nedenleri Affleck’in sergilediği başarılı performanslar ve filmi yazmasının yanında yönetmenlikte görevini de üstlenmiş olmasıydı.

İlk filinden bu yana Affleck, yönetmen olmaktan vazgeçti ve Mat Reeves’in yönetmen koltuğunda oturmasıyla Batman filminde sadece başrol olarak boy göstereceğini açıkladı. Affleck, bir ara başrol oyunculuğundan da vazgeçtiğini ifade etse de Reeves, daha sonradan aktörün Batman filminde oynayacağını ilk ağızdan doğruladı.
Bağımsız Batman filminin yönetmeni Matt Reeves’e, Getty’ye verdiği açıklamalarda, Batman’ın durumu ve Affleck’in bu filmde olup olmayacağı soruldu. Yönetmen film hakkında çok fazla bilgi vermeyip sadece yeni başlıklar söyledi ve Affleck hakkında ise filmde başrol oyuncusu olacağını ifade etti.