Görme engelli 65 yaşındaki Mustafa Cabbar, babasından miras kalan 113 yıllık Kur'an-ı Kerim'i, İskender Pala İl Halk Kütüphanesine bağışladı. Kuran-ı Kerim'i Uşak Valisi Ahmet Okur'a teslim eden Mustafa Cabbar, yaptığı açıklamada, herkesin kitaptan yararlanmasını istediğini belirtti.

Kur'an-ı Kerim'in babasından kendisine miras kaldığını anlatan Cabbar, 1904 yılında basıldığını ve sayfalarının kenarlarında Osmanca meallerinin bulunduğunu söyledi.

BABASI MİRAS OLARAK KUR'AN-I KERİM'İ BIRAKMIŞ

Cabbar, "Babam köyümüzde imamlık yapardı. Kur'an-ı Kerim'i ona bir hatip vermiş. Babam vefat ettikten sonra ben muhafaza ettim ve satmayı uygun bulmadım. Kütüphane herkesin gidebileceği ulaşabileceği bir yer. Herkesin Kur'an-ı Kerimden yararlanması gerektiğini düşündüm ve İskender Pala İl Halk Kütüphanesine bağışladım" dedi.

Cabbar, görme yetisini 30 yıl önce kaybettiğini ve birçok kişiden yardım alarak "Hayat Yarası" adlı bir kitap yazığını belirterek, "Yazmaya devam ediyorum. İki kitap daha yazacağım" dedi.

İskender Pala İl Halk Kütüphanesi Müdürü Hülya Yaman da yaptığı bağıştan dolayı Cabbar'a teşekkür etti. Yaman, "Mustafa Cabbar özel bir insan. Görme engelli olmasına rağmen bir kitap yazdı. Bu nedenle kendilerini, 53. Kütüphane Haftası açılışı nedeniyle düzenlediğimiz programa davet etmiştik. O da bize babasından kalan Kur'an-ı Kerim'i armağan etti" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak