Babalar Günü Neden Kutlanır?

Her yıl Haziran ayında kutlanan babalar günü yaklaşmaya başladı. Birçok kişi babasına hediye hazırlarken ‘babalar gününü neden kutluyoruz’ diyerek araştırmaya başladı. Peki, babalar gününün her yıl coşkuyla kutlanmasının nedeni nedir? İşte babalar gününün tarihçesi…

Babalar Günü Neden Kutlanır?

Babalar Günü Neden Kutlanır?

Babalar gününün yaklaşmasıyla birlikte babalar gününün neden kutlandığı merak konusu oldu. Tüm dünyada kutlanan babalar gününün neden kutlandığına dair merak edilenleri sizin için bir araya getirdik. Detaylar haberimizde…

BABALAR GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Sonora Smart Dodd bir Amerikan iç savaşçının kızıdır. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştür. Bu durum karşısında Dodd, anneler günü gibi babalarında bir günü olması gerektiğini düşünerek babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın babalar günü olarak ilan edilmesi için gerekli çalışmalara başladı. Fakat yaptığı onca çalışmaya rağmen tarih yetişmemiş, kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bundan dolayı babalar günü Haziran ayında kutlanmaktadır. Babalar günü ilk olarak 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. Daha sonra 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamalara destek vermiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayarak bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR