Peygamber Efendimiz (sav) hayatı boyunca az yemeye önem verirdi. Az yemeyi ve sofralardan karnını doyurmadan, aç kalkmayı  ümmetine nasihat etmiştir. Az yemek ve özellikle oruç tutmak insan sağlığı açısından bir çok hastalığın ortaya çıkmasını engeller. Zaten günümüzde meydana gelen rahatsızlıkların çoğu kez sebebi fazla yemek yemek. Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki oruç tutmak, insan vücudunda hastalıklara sebep olan hüzrelerin azalmasına yol açıyor. Yani oruç günümüzde bir tedavi şeklini oluşturuyor.  

Az yemek ve oruç tutmanın maddi ve manevi hayatımızda bir çok faydası vardır. 

-Az yemek yenildiği taktirde özellikle oruç tutulduğunda insanın hafıza yeteneği güçlenir. Tok mide ise unutkanlığı arttırır.

- Açlık, insan kalbinin nazikliğini ve merhametinin arttırır, yaptığı ibadetlerden lezzet almasını sağlar. Toklukta ise kalb yorulur,, yaptığı ibadetlerden haz duymaz.

-Açlık, yumuşak bir gönül, ve tevazu sahibi bir kişilik meydana getirir. Tokluk ise insanın kalbinin katılaştırdığı gibi kibir sahibi olmasına neden olur.

-Açlıkta insan empati kurarak iihtiya. sahiplerini düşünür ve yardım etme isteği uyanır. İnsan tok olduğunda aklına getiremeyebilir aç insanların halini.

-Açlık, insanın nefsini teerbiye etmesine yardımcı olur, nefsi duygularını kırar. Tok midede ise nefsin istekleri artar.

-Açlık, insan vücuduna canlılık ve uyanıklık hissi verir. Tok mide ise insanın uykusunu arttırır.

-Aç insan ibadetlerinde zorluk çekmezken midesi dolu olan kişi uyuşukluk hissi oluştuğu için ibadetlerinde gevşeklik olabilir.

-Açlıkta insan sağlığı şifa bulur. Tokluk ise hastalık kaynağıdır.

-Aç insanın bedeni ve ruhu hafiflik hissederken tok insan her türlü ağırlık çeker.

-Aç insan yokluk çekenlerin halinden anladığı için yardım etmeye meyil eder yani hayır kapılarını açar. Tokluk ise cimrilik duygusunu beraberinde getirir.

Efendimiz hadislerinde de oruçun hikmetlerinde bahsetmiştir:

''Oruç tutunuz ki sıhhat bulunuz'' (Taberani)