Ramazan ayının son günlerine girmiş bulunmaktayız. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Ramazan ayının özellikle son on gününde Kadir Gecesi’ni arayın buyurmaktadır. Kendisi de son günlerde inzivaya çekilir manevi dünyasına daha bir önem verirdi. Ramazan’ın bu günlerinde her geceyi dolu dolu geçirerek bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni kaçırmamalıyız. Tüm bir yıl içerisinde bilerek yada bilmeyerek işlediğimiz tüm günahların affına kavuşacağımız bu gece beş kutsal geceden birisidir. Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de bu geceyle ilgili pek çok ayetinde bilgiler vermiştir.

‘’Biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. O gecede, Rabb'lerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Ta fecrin doğuşuna kadar.’’ (Kadir, 1/5)

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Kadir Gecesi ile ilgili hadisleri:
“Kim inanarak ve sırf Allah rızası için Kadir Gecesi'nde kalkarsa geçmiş günahları bağışlanır.”
“Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan ondan nasibini almıştır.”
“Kadir gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibadet ve taatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günahları bağışlanır.”