Ayasofya Camii dünya mimarisinin en gözde eserlerinden birisidir. Hem Hristiyanlık dininde hemde İslamiyet dininde önemli bir yere sahiptir. İki dinin mimari özeliklerini barındıran bu tarihi miras hakkında çeşitli efsaneler ve sırlarla dolu hikayeler eski tarihlerden itibaren hep var olmuştur.

1500 senelik geçmişe sahip olan ve dünyanın sekizinci harikası seçilen Ayasofya, İstanbul'un en önemli tarihi miraslarından biri. İşte dünya mimarisi için çok değerli olan bu eserin bilinmeyen sırları:

Ayasofya’yı bekleyen melek: Ayasofya’nın inşaatı sırasında çalışanların rastladığı bir meleğin kıyamete kadar burayı bekleyeceğine dair bir sır bulunmaktadır.

Tılsımlı kapılar: Ayasofya’da bulunan 361 kapının 101 tanesinin büyük ve tılsımlı olsuğuna dair efsaneler vardır. Çünkü bu kapılar her sayıldığında bir tane fazla kapı çıkıyor.

Hz. İsa’nın Emanetleri: Efsaneye göre, Hz. İsa’nın çarmıha gerilirken kullanıldığı çiviler Ayasofya’nın içerisine saklanmış. Çünkü Hz. İsa’nın 40 bin yıl sonra Ayasofya’ya ineceğine yönelik düşüncelerin var olması.

Şeytan Ayasofya’da hapis: İstanbul fethedilince camiye çevrilmesi sırasında şeytanın işçilere sürekli vesvese vermesi üzerine Akşemsettin dua ederek şeytanı Ayasofya’nın mermerlerine hapsetmiş.