İstanbul Valisi Vasip Şahin, yenileme faaliyetlerinin sürdüğü Ayasofya Camisi ile Topkapı Sarayı'nın çok değerli tarihi bir mirasımız olduğunu belirterek, ‘Bu iki miras, ülkemiz ve milletimiz için çok önemli tarihi miraslardır. Bu miraslar, bulunduğu yerlerin medeniyetini ve kültürünü temsil eden değerde eserlerdir. Bu eserlere devlet ve millet olarak gerekli değeri gösterip ilgi ile bakımını yapıyoruz.’ açıklamasında bulundu.

Vali Şahin, yenileme çalışmaları devam eden Ayasofya Camisi ile Topkapı Sarayı'nı ziyaret etti. İlk Ayasofya'ya sonrasında da Topkapı Sarayı'nı ziyaret eden Vali Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ve yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.

Devam eden faaliyetler hakkında gerekli bilgiyi edinen vali, ziyareti sonrasında muhabirlere açıklama yaptı. Şahin, Ayasofya ile Topkapı Sarayı'nın Türkiye ve milleti için çok değerli miras özelliği taşıdığını belirterek, Ayasofya’nın şimdiye kadar gördüğü en geniş çaplı bir yenileme çalışmalarına girdiğini söyledi.

Ayasofya’nın Osmanlı döneminde de önemli bir yenileme çalışması geçirdiğini ifade eden Şahin, ‘Bakıldığında bin 500 senelik bir miras, tarihi boyunca geçirmekte olduğu belki ikinci en büyük yenileme çalışmasını gerçekleştiriyoruz.’ şeklinde konuştu.

AYASOFYA VE TOPKAPI SARAYI KAPANACAK MI?

Topkapı Sarayı içinde yapıldığı tarihten itibaren en büyük yenile çalışmasının gerçekleştiğini belirten Şahin, çalışmaların çok ciddi ve güvenli bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Çalışmalar sırasında Ayasofya'nın ve Topkapı Sarayı'nın kapanacağına yönelik iddiaların ise asılsız olduğu gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.