Yıllardır herhangi bir etkinlik ve proje çalışması düzenlenmeyen Atatürk Kültür Merkezi’nin 13 Şubat'ta başlayan yıkım çalışmalarında gelinen son durumu havadan görüntülenmek suretiyle basına aktarıldı. Atatürk Kültür Merkezi içerisinde faaliyet gösterilirken özellikle kullanılan beyaz duvarlar yıkım çalışmaları sırasında dikkat çekiyor. Çekilen görüntülerde taşıyıcı kolonlardan başka hiçbir şeyin kalmadığı gözüküyor.

MERKEZİN İNŞAATININ 2019’UN İLK ÇEYREĞİNDE BİTİRİLMESİ BEKLENİYOR

Atatürk Kültür Merkezi 1969 yılında İstanbul Kültür Sarayı adıyla hizmete başladı. Hizmet verdiği yıllarda geçirdiği yangın sebebiyle kapanıp yıllar sonra Atatürk Kültür Merkezi ismiyle yeniden açılan mimarlığını Hayati Tabanlıoğlu’nun yaptığı kültür merkezindeki bütün eşyalar merkezin yıkımı öncesi taşındı. Murat Tabanlıoğlu’nun mimarlığında yeniden inşa edilerek modern bir yapı haline getirilecek olan merkezin açılış tarihiyle ilgili ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Atatürk Kültür Merkezi inşaatını 2019’un ilk çeyreğinde bitireceğiz" demişti.

PEKİ ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ TAMAMLANDIĞINDA NASIL OLACAK?

Yeni Atatürk Kültür Merkezi binasında, 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark bulunacak. Yeni binanın en üst katındaysa ikinci köprüden Tarihi Yarımada’ya uzan kadar uzanan manzarayı görebilecek bir terası olan restoran yer alacak. Yeni Atatürk Kültür Merkezi’nde binanın dış cephesi büyük bir ekrana dönüştürülecek şekilde yapılacak. Bu sayede Taksim Meydanı’ndaki vatandaşlar binanın dışına yansıtılan tiyatro, bale, opera gibi etkinliklerin izleme imkanı bulabilecekler. Atatürk Kültür Merkezi’ne uzanan araç trafiği ise yer altı tüneline taşınacak ve merkez önü araç trafiğine tamamen kapalı hale getirilecek. Atatürk Kültür Merkezi’nin ise 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması planlandığı bildirildi. Atatürk Kültür Merkezi ‘nin yeni binasının mimarlığını ise Atatürk Kültür Merkezi’nin ilk binasının mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu Murat Tabanlıoğlu yapıyor.

Son Dakika Kültür Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.