Artvin'in Tibet Kilisesi İnceleniyor

Artvin’in Şavşat ilçesindeki yaklaşık bin 200 yıllık tarihe sahip olan Tibet Kilisesinde arkeolojik kazı çalışmalarına başlandı. İşte haberin detayları...

Artvin'in Tibet Kilisesi İnceleniyor

Artvin'in ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıktaki Cevizli köyünde bulunan kilisede Tibet Manastırı Temizlik ve Koruma Çalışması projesi çatısında kazı çalışmalarına başlandı.

Tibet Manastırında yapılan kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Osman Aytekin, Tibet Kilisesi’nin bölgedeki en önemli manastır yapılarından birisi olduğunu söyledi. Aytekin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklen ve Erzurum Müzeler Müdürlüğü Başkanlığında yürütülen projeye bilimsel danışmanlık yaptığını da ekledi.

Proje için farklı üniversitelerden, arkeolog, sanat tarihçi, mimar, konservatör gibi 15 bilim adamı görevlendirildi. Öğretim Üyesi Dr. Osman Aytekin, 'Proje yaklaşık 4 yıl olarak planlandı. Cevizli Köyü’ndeki bu manastır oldukça harap olmasına rağmen halen görkemini korumakta ve bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turist çekmektedir. Bu tarz yapıların 9. Yüzyılla 12. Yüzyıllar arasında yapıldığını biliyoruz. Tibet Manastırı da günümüze sadece kilisesi ile ulaşmış olsa da çevresi ile birlikte manastır olarak hizmet verdiğini ön araştırmalarla tespit edilmiştir' şeklinde konuştu.

Kilisenin kubbesinin 1950’li yıllarında çöktüğünü belirten Aytekin, yapının 1988 yılında taşınmaz kültür varlığı olarak kayıt altına alındığını söyledi.

Artvin Valiliği, Şavşat Kaymakamlığı ve Şavşat Belediyesi’nin de projeye çok büyük katkıları olduğunu belirten Aytekin, 'Görülecek ki 4 yıl sonra bu manastır çevresi ile birlikte yeniden ortaya çıkacak kültür tabakalarıyla önemli bir destinasyon merkezi olacak' ifadelerine yer verdi.

Köy muhtarı Bayram Dursun da yaptığı açıklamada, kilisenin arkeolojik kazı çalışması sonrası restore edilerek turizme kazandırılması için yıllardır mücadele ettiklerini kaydetti. Dursun, 'Tibet Kilisesi köyümüze değer katan bir yapı. Bu proje ile bu tarihi yapı saklı zenginlikleriyle yeniden gün yüzüne çıkacak. Köy halkımızda bu projeden çok memnun. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Kiliseye ilgi çok fazla. Özellikle Gürcistan gelen yabancı turistler ağırlıklı. Yerli turistler geliyor. Kazı çalışmaları sonrası ilginin daha çok artacağını düşünüyorum' dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR