Antik Mezarlıkta 80'den Fazla Açılmamış Lahit Bulundu

Milattan önce 2500'lü yıllara ait olduğu düşünülen lahitler keşfedildi. Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı, Sakkara antik mezarlığında 80'den fazla lahit keşfettiklerini duyurdu.

Antik Mezarlıkta 80'den Fazla Açılmamış Lahit Bulundu

Antik Mezarlıkta 80'den Fazla Açılmamış Lahit Bulundu

Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre açılmamış süslemeli lahitlerin yanı sıra, altın yaldızlı ahşap heykellerin de bulunduğu ifade edildi.

Keşfedilen eserlere yönelik ayrıntılar önümüzdeki günlerde Sakkara'daki ünlü Basamaklı Piramit önünde düzenlenecek bir basın toplantısında kamuoyuyla paylaşılacak.

Başbakan Mustafa Badbouly ve Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Halit el-Anany, ekim ayı başında yine bu bölgede keşfedilen 59 kapalı lahit ve içlerinden çıkan mumyaları görmek amacıyla geçen hafta bölgede incelemelerde bulunmuştu.

2010 yılında yaşanan Arap baharındaki ayaklanmalardan beri sekteye uğrayan turizm sektörünü canlandırmak isteyen Mısır, arkeolojik bulguları tanıtma çabaları içerisinde.

Sakkara bölgesi, Eski Mısır'ın başkenti Memphis'teki antik mezarlığın bir parçasını oluşturan bir bölge olarak biliniyor. Dünyaca ünlü Giza Piramitleri'nin de aralarında bulunduğu büyüklü küçüklü 11 piramide ev sahipliği yapıyor.

Memphis kalıntıları 1970'ten bu yana Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR