Muratpaşa Belediyesi tarafından kentin kültür, sanat ve turizmine yardımcı olmak amacıyla düzenlenen festival, kortej yürüyüşüyle başladı. Üç Kapılar'dan başlayan kortejde sokak sanatçıları; müzik, dans ve performans gösterileri yapıldı. Yerli ve yabancı misafirler, renkli giysiler giymiş sokak sanatçılarına büyük ilgi gösterdi. Yürüyüşte çok renkli görüntüler ortaya çıktı. Düzenlenen festival Karaalioğlu Parkı'nda bitti.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yaptığıaçıklamada, Antalya'nın, Türkiye'nin turizm başkenti sayıldığını ve sosyal, kültürel, ticari anlamda çok fazla gelişmesi gerektiğini vurguladı. Başkan, şehir merkezinde turizmin çok fazla yoğun olmadığını söylerken burada turizm çalışmalarının bir yıl boyunca devam etmesi gerektiği açıklamalarında bulundu.Antalya turizmine katkı sağlamak ve eksikliklerini gidermek için "Kaleiçi Old Town Festivali"ni düzenlemeye başladıklarını söyleyen Uysal, bu festivalin çok daha öncesinden düzenlenmesini istediğini ancak mümkün olmadığı için çok değerli bir başlangıç yaptıklarını açıkladı

Konuşmalardan sonra İtalya'nın onur konuğu olduğu festivalde, İtalyan müzik ve dans grubu çeşitli organizasyonlarda bulundu.
Festivalde Makedonya, Bosna Hersek, Kosova, Tunus, Filistin, Küba ve Kıbrıs gibi ülkelerin temsilcileri de bulundu. Renkli görüntülere sahip olan festival 9 Temmuz'a kadar çeşitli sanat ve kültür hazırlıklarıyla devam edecek.