Uluslararası Antalya Film Festivali’ndeki ‘Ulusal Yarışma’ kısmının kaldırılmasına tepki olarak, sinema ve televizyonun ünlü isimleri, sosyal medya aracılığıyla görüntülü olarak mesaj gönderdi.

Film Yönetmenleri Derneği tarafından yapılan açıklamada, ‘Antalya Altın Portakal Ulusal Yarışması’nın kaldırılmasından dolayı her gün bir sinema oyuncusunun söz konusu durum hakkında tepkilerinin paylaşılacağı bildirildi.

Sanatçı Selçuk Yöntem'in bugün sosyal medya üzerinde paylaştığı videoda tepkisini ‘Ulusal yarışmanın kaldırılmasını anlamak mümkün değildir. Antalya Film Festivalini Antalya Film Festivali yapan ulusal yarışma kısmıdır.’ şeklinde ifade etti.

Oynadığı filmleriyle çok kez Altın Portakal ödülüne layık görülen sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit, festivalin 54 senedir Türk sineması için önemine değinerek ‘Bu festival Türk halkıyla sinemasını birleştiriyor. İlk kez bu sene ulusal yarışma düzenlenmeyecek. Milli ve yerli değerleri herkese tanıtmak için uğraştık. Bu yüzden tabiki uluslararası festival gerçekleştirilebilir lakin ulusal sinemamızın sağlam durmasını sağlayan, destekçi olan Antalya Film Festivali'nin düzenlenmemesini, ulusal yarışmanın kaldırılmasını kabullenemiyorum.’ tepkisinde bulundu.

Oyuncu Şevket Çoruh ise ‘Sinema için ulusal yarışmanın kaldırılması büyük kayıp oldu.’ açıklamasını yaptı.