Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Kılıçarslan'ın Kayıp Mezarı Bulundu

Diyarbakır Silvan'da Anadolu Selçuklu hükümdarı 1. Kılıçarslan'ın kayıp mezarı, Dicle Üniversitesi'nin çalışmaları sayesinde bulundu.

Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Kılıçarslan'ın Kayıp Mezarı Bulundu

Sultan 1'inci Kılıçarslan'ın Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde olduğu bilinen mezarı Kubbetü's-Sultan'ın bulunması için Dicle Üniversitesi bünyesinde komisyon kurularak çalışmalara başlandı.

Yürütülen çalışmalar doğrultusunda, Bağlar Mahallesi'nde yer alan iki tarihi mezarda kazı çalışmaları başlatıldı. Üç gün süren çalışmalarda mezarlarda bulunan kalıntılar, inceleme yapılmak için Dicle Üniversitesi'ne götürüldü.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, mezara ilişkin şu açıklamaları yaptı:

‘Sultan 1. Kılıçarslan’ın, Habur Çayı'nda boğularak şehit olduğu ve Silvan’da defnedildiği biliniyor ama mezar yeri bir türlü tespit edilemiyordu. 2 tarihçi, 1 sanat tarihçisi, 1 arkeolog ve 1 yazma eser uzmanından oluşan komisyonumuz, veriler ışığında Silvan’daki muhtemel yerleri inceledi. Yöre halkıyla hep temas halinde olundu. Güzel haber bu hafta içinde geldi. Silvan merkezindeki Orta Çeşme Parkı'ndaki türbede iki mezarın, Kılıçarslan ve kızı Saide Hanım'a ait olduğu komisyonumuz tarafından belirlendi. Anadolu tarihine ışık tutacak olan bu gelişmenin Diyarbakır ve Silvan için hayırlı neticeler vereceğini temenni ediyor, başta Valimiz Münir Karaloğlu olmak üzere katkı sunan herkese üniversitem adına teşekkür ediyorum.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR