Amasya'da Gezilip Görülecek Yerler

Amasya tarihi yerleri ve doğal güzellikleri, Amasya'da ne yenir, Amasya'da nerede kalınır, Amasya'nın doğal güzellikleri, Amasya gezi rehberi konuları ile ilgili detaylar haberimizde...

Amasya'da Gezilip Görülecek Yerler

Amasya tarihi yerleri ve doğal güzellikleri, Amasya'da ne yenir, Amasya'da nerede kalınır, Amasya'nın doğal güzellikleri, Amasya gezi rehberi detaylar haberimizde...

Amasya'da Misket elması, kiraz, şeftali ve bamya üretilir. Amasya tarihi ve doğanın iç içe bulunduğu antik kent görünümlü bir şehirdir.

AMASYA'NIN TARİHİ YERLERİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

1- Aynalı Mağara

Bu mağaranın bir hikayesi vardır. Mağaranın hikayesi ise şöyle; Dünyalar güzeli bir kızı olan baba kzıını evlendireceği haberini dört bir yana bildirir. Kim kızının güzelliğini görüp de onu dünya gözü ile seyrederse kızını o gençle evlendirecektir. bunu duyan bütün gençler Amasya'ya gelirler.

2- Alçak Köprü

Alçak köprü, Roma döneminden günümüze kadar ulaşan tek köprüdür ve şehir merkezinde bulunur. Bu köprü yüksekliğini ırmağın alçalıp yükselmesiyle beraber kaybetmiştir.

3- Kumacık Hamamı

Bu hamam kapıağası Ayas Ağa tarafından 1495 yılında yaptırılmıştır.

4- Amasya Saat Kulesi

Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından 865 yılında yaptırılmıştır. 1938 yılındaki depremde yıkılan kule, 1940 yılında yerine yenisini yapma düşüncesi ile yıkılmıştır. Amasya saat kulesi 2002 yılında yeniden inşa edilmiştir.

5- Halifet Gazi Türbesi

Danişmendli Emir Mücahit el Mübarizüddin Halifet Alp İbn Tuli için 1226 yılında inşa edilmiştir.

6- Çelebi Mehmet Medresesi

Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından 1866 yılında yaptırılmıştır.

AMASYA'NIN DOĞAL GÜZELLİKLERİ

7- Boraboy Gölü

Denizden 800 metre yüksekte bulunan gölün, derinliği ise 25 metredir.

8- Amasya Kalesi

Müthiş bir manzarası vardır ve hemen hemen bütün şehiri ayaklarınızın altına seriyor.

9- Arkeoloji Müzesi

2. Beyazıt Külliyesi'nin bölümü olan medrese binasında toplanan arkeolojik eserler ile birlikte İslami Devir mumyaları bir araya getirilerek oluşturulan müzedir.

Son Dakika Kültür - Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR