Çankırı'nın köylerinden olan Akçalı köyünde kapatılan okul binası kültürel miraslarını ve eski eşyalarını sergilemek bunun yanı sıra kendilerine özgü geleneklerini unutturmamak için eski okulu müzeye çevirtildi.

Eldivan'a bağlı Akçalı köyünün muhtarı Hulusi Taş, 150 haneli köyün muhtarı seçildikten sonra köydeki eski okulu müzeye dönüştürmek için çalışmalara başladı. Kendisini muhtar seçen köy halkınında büyük desteğini alarak köyde bulunan tüm haneleri dolaştı. Köydeki evlerden tarım, müzik, mutfak araçları, eski silahlar, ve kültürlerinin izlerini taşıyan eşyaları topladı.

Köylülerin büyük katkılarıyla toplanan 800 civarındaki eşyalar müzeye çevirilmek için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden izin alınan eski okula yerleştirildi.

Köy muhtarı Hulusi Taş konuşmasında eski tarihlerden beri kullanılan eşyaların gelecek nesillere aktarılarak kültürel mirasa sahip çıkmanın öneminden bahsetti.Taş, eski ve yeni nesillerinde arasında yaşanan kültürel kopukluğun en aza indirgenmesi için elinden geleni yapacağın ifade etii.

Müzeye çevrilerek büyük ilgi gören eski okul binasının ağaçlık alanında tarihi testiler yer alırken binanın içini hada zarif ve rahat taşınabilen eserler süslüyor.Hulusi Taş ifadelerinde kültürel miraslarını sergilediği müzeye başka illerden misafirlerinde geldiğini ve köylerine kültürel alanda olumlu izler bıraktıklarını dile getirdi.