Üsküdar Belediyesi tarafından Bağlarbaşı Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen gecede, hayatı boyunca birçok ismi müzik dünyasına kazandırarak geniş kitlelere tanıtan Ahmet Ertegün 10. ölüm yıl dönümünde anıldı. Gecede, dünyaca ünlü saksafon sanatçısı İlhan Erşahinin projesi İstanbul Sessionsın yanı sıra 13 yaşındaki piyanist Hakan Başar da sahne aldı.

The Rolling Stones, Led Zeppelin, Eric Clapton, Aretha Franklin, Ray Charles gibi isimleri müzik dünyasına kazandıran Ahmet Ertegünün anısına, müzik yapımcısı İzzet Öz'ün hazırladığı belgesel ile başlayan gecede Öz, Ertegün ile anılarını da paylaştı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen yaptığı konuşmada, "Ahmet Ertegünün Üsküdarın en önemli değerlerinden biri olduğunu belirterek, Ertegün, müzik dünyasına kazandırdığı sayısız değerlerin yanı sıra, Üsküdarlı kimliği ile bütün dünyaya Üsküdara Gider İken şarkısını da sevdiren çok önemli bir isim. Bu gece kendisini ölümünün 10. yılı sebebiyle anıyor olmaktan büyük gurur duyuyoruz. İlhan Erşahinin de evrensel değerlerimizi saksafonla, cazla dünyaya duyurmasından büyük gurur duyuyoruz" dedi.

Bu arada Üsküdar Belediyesinin, 8 yaşından beri piyano çalan 13 yaşındaki piyanist Hakan Başara eğitim bursu verdiği açıklandı.

Kaynak: Yeni Şafak