Açılışı Merakla Beklenen Çamlıca Cami'nin Bilinmeyenleri!

Çamlıca Cami’nin çalışmaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yön vermesi ile 2013 yılında başlanmıştı. İşte herkesin merakla açılışını beklediği caminin bilinmeyenleri...

Çamlıca Cami’nin çalışmaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yön vermesi ile 2013 yılında başlanmıştı. Cami çalışmalarının yüzde 85’i tamamlanarak sonlarına yaklaşıldı. 6 minareli olarak yapılan caminin iç düzenleme faaliyetlerine geçildi.

Caminin devasa kubbesindeki göbeğe çelikten harflerle Allah lafzı ile etrafında Fetih suresi ve Esma-ül Hüsna işlenecek. Bu görkemli kubbe özel bir düzenek ile aydınlatılası gerçekleştirilecek. Kubbenin hazırlanması hemen hemen 2 senelik bir emeğin ürünü. Öyle ki, hazırlanan hatta bulunan Elif harfinin boyu 5 metre uzunluğunda.

Caminin Alem’i, dünya üzerindeki en büyük Alem olup tam 4,5 ton ağırlığında. Tamamen nano teknoloji ile hazırlanan alem altın renginde yapıldı.

Caminin dikkat çeken bir yanı ise mimarlarının bayan olması. Bu nedenle camiye gelen kadınlar caminin sadece bayanlar için yapıldığını düşünebilecek.

Caminin abdesthanelerinde, kişisel bakım ve çocuk odası, çocuk bakım odası bulunuyor. Abdesthaneden direk bayanlara özel namaz kılınan cami balkonuna çıkarak ibadetlerini yapabilecekler.

Bayanlar için özel olarak planlanan camide kadınlar için tahsis edilen 2 kat ve 5 bin kişilik kısımda, başını kaldırınca kubbeyi, eğilince halıyı, karşıya tarafta ise imamı görebilecek.

Camiye yaklaşıl on dört bin metrekare halı döşenecek.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR