93 Harbi’nin Kahraman Kadını: Nene Hatun

"93 Harbi" diye adlandırılan 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında işgale karşı Erzurum’daki halk direnişinin simgesi haline gelen Nene Hatun, vefatının 65’inci yılında saygı ve minnetle anılıyor.

93 Harbi’nin Kahraman Kadını: Nene Hatun

93 Harbi’nin Kahraman Kadını: Nene Hatun

"93 Harbi" diye adlandırılan 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında Rus askerlerin Aziziye Tabyası’nı ele geçirildiğini duyan Nene Hatun büyük bir kahramanlık göstererek Osmanlı askerine yardım için gitmişti.

8 Kasım 1877 gecesi 22 yaşında gencecik bir anne olmasına rağmen bebeğini "Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar." diyerek beşikte bırakıp eline aldığı taş ve sopalarla mücadeleye destek olan ve Erzurum’daki halk direnişinin simgesi hâline gelen Nene Hatun’un bugün 65’inci vefat yıl dönümü.

Türk kadınının kahramanlığının simgesi olan Nene Hatun’un genç yaşında gösterdiği bu kahramanlık öyküsü bugün de nesilden nesile aktarılıyor.

Türk kadınının vatanı için tüm fedakarlığı yapabileceğini gösteren Nene Hatun, Erzurum kent merkezine 25 kilometre mesafede yer alan Çeperli köyünde doğdu.

16 yaşındayken Erzurumlu Mehmed Efendi ile evlenerek Erzurum Taşmescit Mahallesi'ne giden Nene Hatun'un 4'ü erkek, 2'si kız 6 çocuğu dünyaya geldi.

Türk Kadınlar Birliği tarafından 1955’te “Yılın Annesi” seçilen ve Türkiye’de “Yılın Annesi” unvanı verilmiş ilk kadın olan Nene Hatun’u cesaretinden dolayı dönemin NATO Orduları Başkomutanı Amerikalı General Matthew Ridgway ziyaret etmiş ve elini öpmüştü.

Türk kadınının övünç kaynağı Nene Hatun'un mezarı, Erzurum'da kahramanca mücadele ettiği Aziziye Tabyaları'nda bulunuyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR