5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Tarihçesi Nedir?

Türkiye’de her yıl 24 Kasım’da kutlanan öğretmenler günü, dünya genelinde 5 Ekim’de kutlanmaktadır. 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü tarihçesi nedir, nasıl ortaya çıktı?

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Tarihçesi Nedir?

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Tarihçesi Nedir?

Türkiye’de her sene 24 Kasım’da kutlanan öğretmenler günü, dünya genelinde 5 Ekim’de kutlanıyor. UNESCO tarafından önerilen bu tarih, 1966'da Paris'te yapılan Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı'nın bitiminde UNESCO temsilcileriyle Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi anlaşmasını kabul etmeleriyle her yıl kutlanır oldu. 5 Ekim Dünya Öğretmenler günü tarihçesi nedir?

TÜRKİYE'DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDEN 24 KASIM’DA KUTLANIYOR?

12 Eylül 1980’in ardından Türkiye’de öğretmenler günü, resmi olarak 24 Kasım tarihinde kutlanmaya başlandı. 24 Kasım olarak kutlanmasının sebebi, 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği'ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e 'Millet Mektepleri Başöğretmenliği' unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda verdi ve bu unvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmişti.

5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

UNESCO'nun tavsiyesiyle birçok ülkede 1994'ten beri her 5 Ekim Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

5 Ekim 1966’ da dünya öğretmenlerinin belli başlı çatı örgütlerinin katkılarıyla öğretmenlerin okul ve toplum yaşamasındaki statülerini, önemini ve bir takım sorunlarını ele alan bir belge kabul edilmişti. 1994 yılında ise Birleşmiş Millerin, Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ve ILO’nun tavsiye kararları üzerine bu belgenin kabul edildiği tarih olan 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ilan edildi.

1994’ten beri dünyada her sene 5 Ekim günü Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. 5 Ekim, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen 'Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı’nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından 'Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR