40 Soruda Türk Sineması

40 Soruda Türk Sineması kitabı okurlarla buluştu. 4 ana bölümden oluşan kitap Türk sinemasının meselelerini etraflıca ortaya koyma amacını gözetiyor.

40 Soruda Türk Sineması

40 Soruda Türk Sineması

Marmara Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi Dr. Mesut Bostan'ın hazırladığı 40 Soruda Türk Sineması kitabı okurlarla buluştu.

Öncelikli olarak Türk sinemasını tanımaya ve anlamaya yönelik bir giriş kitabı olarak düşünülen 40 Soruda Türk Sineması aynı zamanda Türk sinemasının meselelerini etraflıca ortaya koyma amacını gözeten bir “tartışma kitabı” olma özelliği de gösteriyor.

Kitapta, bir yandan Türk sinemasına dair genel bir manzara sunulurken diğer yandan da bu manzaranın detaylarındaki sorun ve imkânlara işaret ediliyor.

4 ana bölümden oluşan kitapta ilk bölüm “Erken Sinema” başlığı altında Türkiye’de sinema seyir tecrübesine ve Türk sinemasının oluşum sürecine odaklanıyor. İkinci bölümde, “Popüler Sinema” başlığı altında Yeşilçam’dan günümüze Türk sinemasındaki popüler eğilimin doğası araştırılıyor. Türk sinemasına rengini veren onun ekonomik, estetik ve ideolojik zeminini oluşturan Yeşilçam anlatısı, farklı boyutlarıyla ele alınıyor. Üçüncü bölüm, “Klasik Sinema”da Türk sinemasında gelişmiş bir sinema dili oluşturma çabası ve bu çabayı ortaya koyan sinemacıların özgün katkıları derleniyor. Türk sinemasının gelişimine katkıda bulunan temel entelektüel eğilimler bu bölümün odak noktalarından bir diğerini oluşturuyor. “Yeni Sinema” bölümünde ise Türk sinemasında modernist eğilim, temel sorunsallar ve bireysel çıkışlar ekseninde masaya yatırılıyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR