4 Bin 399 Tarihi Eser Yurda Döndü

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen faaliyetler sonucunda, yurttan çıkarılan 4 bin 399 eser evine döndü.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen çalışmalarla, yasa dışı yollarla ülkeden çıkışı sağlanan tarihi eserlerin yurda dönmeleri sağlanıyor.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, 2004-2019 yılları arasında 4 bin 399 tarihi eserin Türkiye'ye iadesi gerçekleştirildi. Sadece bu yıl, İngiltere'den bir çini pano, bir kadın başı heykeli ile 2 sırlı seramik parçası, tarihi dönemlere ait bir insan kafatası parçası ile Bulgaristan'dan 63 eserle birlikte toplamda 68 eser Türkiye tarihi eserleri bünyesine kazandırıldı.

AYETE’L KÜRSİ YAZILI ÇİNİ PANO LONDRA’DA ÇIKTI

Ayete'l-Kürsü yazılı büyük çini pano, 2009’da İstanbul'un Fatih ilçesindeki Çarşamba Mehmet Ağa Camisi'nden çalınmıştı. Yapılan çalışmalar neticesinde çini panonun İngiltere'nin Londra kentinde olduğu tespit edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği ve Londra Metropolitan Polisi işbirliğiyle çini pano 17 Nisan 2019'da İstanbul'a getirilerek Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde muhafaza altına alındı.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Tarihi dönemlere ait insan kafatası 2 Ekim 2019'da, Bulgaristan’da bulunan farklı dönemlere ait gümüş, bronz ve altın 63 eser 13 Haziran 2019'da, Tarihi Yortan Kabı ile Yusuf Ağa Yazma Eser Kütüphanesine ait el yazması kitap ve tarihi İznik çinisi 2017 sonunda ülkeye kazandırıldı.

Kültür varlıklarını ülkeye döndürme hususunda, Almanya, ABD, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, İngiltere ve İtalya'nın da aralarında bulunduğu farklı ülkelerde iade çalışmaları devam ediyor.

Son Dakika Kültür Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kültür - Sanat Haberleri