Kovid-19 Yoğun Bakımlarında Genç Sayısı Arttı

Kovid-19’la mücadelede aşılama çalışmaları yaşlılar üzerindeki etkilerini göstermeye başladı. Yoğun bakımlardaki yaşlı hasta oranı azalırken genç oranı arttı.

17.04.2021-17:02 - (Son Güncelleme: 17.04.2021-17:05)Kovid-19 Yoğun Bakımlarında Genç Sayısı Arttı

Koronavirüsle mücadelede yoğun bakım hastalarının genç nüfüs oranında artış olduğu belirtildi. Aşı takvimi her geçen gün olumlu sonuçlarını göstermeye devam ediyor. Ancak tehlike henüz geçmiş bitmiş değil. Hem gençler hem de gebeler risk altında. Uzmanlar, bu duruma özellikle gençlerde oluşan rehavetin sebep olduğuna dikkat çekti.

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Seval İzdeş, hastaların eskiden 65 yaş üstünde olduğunu belirterek, ‘Şu anda yoğun bakımda yaş oranımız bayağı bir düştü. 50 ile 60 yaş arası hastalarımız. Hatta gebelerimiz var, 3 tane gebemiz 20-30 yaşlarında. Onlar da solunum cihazına bağlılar, entübeler’ dedi.

HERKES AŞILANANA KADAR GÜVENDE DEĞİLİZ

Gençler arasında mutasyonlu virüsün çok hızlı yayıldığını ifade eden İzdeş, şunları söyledi:

‘Bana bir şey olmaz diye geziyor sanırım gençler fakat burada kalp krizi geçirenler, kalbi iltihaplananlar, kalp kası iltihaplananlar çok sayıda hastamız var genç.’

Aşılama süreci kademeli olarak sürerken, tedbirlere uymak hala önemini koruyor. İzdeş, konuyla ilgili şunları anlattı:

‘Maske, mesafe, hijyen kurallarına mutlaka uymak lazım. Kalabalık alanlarda bulunmamak lazım. Çünkü herkes aşılanana kadar hiçbirimiz güvende değiliz. Tedbirlere devam etmelerini ve aşı sıraları geldiğinde de aşılarını olmalarını öneriyorum.'

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR