Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

Yemek pişirmede kolay yöntemlerden biri de kızartma tekniğidir. Kızartma işleminin çok uzun süre sürmesi sebzelerin ve gıdaların besin değerini olumsuz etkilemektedir. Kızartma yağı kansere neden olur mu? Detaylar haberimizde...

03.12.2019-16:39 - (Son Güncelleme: 26.10.2021-18:01)

Yemek pişirmede kolay yöntemlerden biri de kızartma tekniğidir. Kızartma işleminin çok uzun süre sürmesi sebzelerin ve gıdaların besin değerini olumsuz etkilemektedir. Kızartma yağının defalarca kullanılması kızartma yağını kanserojen maddeye dönüşmektedir. Kızartma yağı neden köpürür? Kızartma yağı kaç kere kullanılır? Kızartma yağı nasıl temizlenir? Kızartma yağı bozulur mu? Kızartma yağı geri dönüştürülebilir mi?

KIZARTMA YAĞI NEDEN KÖPÜRÜR?

Kızartma yağının köpürmesi normal olmayan bir durumdur. Yapısı bozulmuş yağlar, kızartma esnasında köpürmeye başlar. Eğer yağın son kullanma tarihi halen geçerliyse o zaman kızaran besin ile alakalı bir sorundur.

PATATES NEDEN KÖPÜRÜR?

Patates ve havuç gibi yüksek nişasta içeren besinler kızgın yağın içinde köpürmeye neden olur. Bu durumu engellemek için patates ve havuçlar güzelce yıkanmalıdır.

KIZARTMA YAĞI KAÇ KERE KULLANILIR?

Patates kızartırken yağ kaç kere kullanılmalı? Yağın içinde artık yoksa ve yağın rengi koyu değilse en çok 3 defa kullanmalıdır. 

Patlıcan kızartırken yağ kaç kere kullanılmalıdır? Patlıcan kızartırken yağı yalnızca 1 defa kullanmanız önerilir.

Hamur kızartırken yağ kaç kere kullanılmalıdır? Hamur kızartma işlemi aynı yağda en fazla 2 kez yapılmalıdır.

Et kızartma yağı kaç defa kullanılır? Bu gıdaların yağda baharat bırakma ihtimalini oldukça yüksektir bu nedenle yalnızca 1 defa kullanılması önerilmektedir.

KIZARTMA YAĞI GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ?

Bir litre kullanılmış kızarmış yağ 1 milyon litre içme suyunu yani ortalama olarak 15 kişinin 365 günlük içme suyunu kirletmeye yol açmaktadır. Atık yağ toplayan firmalar, kızaran yağların atılması için özel depolar oluşturmuştur. Bu biriken yağların geri dönüşüme girerek bio enerji olarak kullanılmasını sağlanmaktadır.

KIZARTMA YAĞI NASIL TEMİZLENİR?

Atık yağı öncelikle dinlendirin ardından kapağı kapalı bir kavanoza dökerek geri dönüşüme gönderin. Temizleme işlemini yaparken tavaya zarar vermemek için bol köpükle ve süngerle temizleyebilirsiniz. Tavanın çizilmesini önlemek için tel kullanmanız önerilmemektedir.

KIZARTMA YAĞI BOZULUR MU?

Kızartma yağı 3 defa kullanıldıktan sonra yağın yapısı değişime uğrar ve içinde yoğunlaşma başlar. Kızaran yiyeceklerin tadı ve kokusu da yağa karışacağı için bir süre sonra bozulma meydana gelir.

İLİŞKİLİ İÇERİKLER
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal