Kanser Kaç Evreden Oluşur?

Kanser kaç evreden oluşur? Kanser çok yaygın hale gelmiş ve aynı zamanda korkutucu bir hastalıktır. Gelişmiş ve ilerlemiş olan tıp sayesinde artık kısa sürede tedavi edilir. Kanserde belli evreler vardır. Bu durum özellikle hastalığın nasıl seyrettiğiyle direk alakalı bir durumdur. Evrelere dair ayrıntılı bilgi

09.06.2020-15:05 - (Son Güncelleme: 09.06.2020-15:02)Kanser Kaç Evreden Oluşur?

Kanser kaç evreden oluşur? Kanser çok yaygın hale gelmiş ve aynı zamanda korkutucu bir hastalıktır. Gelişmiş ve ilerlemiş olan tıp sayesinde artık kısa sürede tedavi edilir. Kanserde belli evreler vardır. Bu durum özellikle hastalığın nasıl seyrettiğiyle direk alakalı bir durumdur. Evrelere dair ayrıntılı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

Kanser Nedir?

Kanserde evreleme olarak bilinen kavram, bu hücrenin yerleşmiş olduğu yeri, hangi yerlere yayıldığını tanımlamak için kullanılır. Bu durum her kanser tipi için geçerlidir. Çünkü kanserlerin bir kısmı yayılır. Farklı yerlere sıçrar. Bunun yanı sıra kötü anlamda ilerlemesi gibi bir durum da söz konusu olduğu için mevcut sistem tercih ediliyor.

Kanser Evresi Ne Anlama Geliyor?

Kanser evresi, özellikle bu hastalığa yakalanmış olan kişi için nasıl bir tedavi yönteminin tercih edilebileceğini göstermesi açısından da çok önemlidir. Çünkü bir hastalığın seyrini, onun hangi evrede olduğu belirler. Birden fazla sistem var olsa da bunların içinde en çok kullanılanı ise AJCC olarak biline Amerikan Kanser Komitesi'nden referans alınmıştır. Bunun adı işse TNM şeklindedir. Açılımına baktığımız zaman T, tümör, N lenf nodu M ise metastaz kelimelerinin kısaltılmasıdır. Buna göre hareket edilir.

Kanser Evresinde Baz Alınan Faktörler Neler?

Kanser kaç evreden oluşur: Genellikle 4 farklı evreden oluşsa da burada önemli olan şey doktorların baz almış oldukları bazı faktörlerdir. Bunlar şöyledir;

  • Öncelikle tümörün büyüklüğüne bakılır. Bunun yanı sıra her daim nerede yerleşmiş olduğu çok mühimdir. Buna T adı verilir.
  • Daha sonra dikkat edilen bir diğer faktör olan Lenf Nodlarına bakılır. Yani tümörün burada yayılıp yayılmadığı kontrol edilir.
  • Son olarak metastaz durumuna bakılır. Bunun anlamı ise mevcut kanserli hücrenin başka bir organda yayılıp yayılmadığıdır.

İşte bunların ardından kanser evrelemesi olarak bilinen kavram karşımıza çıkar.

Kanserde Kaç Evre Var?

Kanser kaç evreden oluşur: Birden çok kanser türü için farklı evreler söz konusu olsa da genellikle büyük bir kısmında 4 tane evre vardır. Bunların Roma rakamıyla gösterilmesi esastır. Bazıların hem Roma rakamı hem de onun yanındaki bir harf ile ifade edilir. Bu noktada özellikle meme kanserinin evrelerini örnek olarak verdiğimiz zaman karşımıza şunlar çıkıyor;

  • Evre 0, kanserin oluşum aşaması demektir.
  • 1 ise başlangıç anlamını taşır
  • Bunun ardından evre 2 gelir ve bunun kendi içinde A ve B olmak üzere iki farklı kolu vardır. A'da tümör söz konusu olmasa da lenf bezlerinin olduğu yerde kanserli hücre görülmüştür. B'de ise büyüklüğü ifade edilir.
  • 3A daha büyük bir kanserin varlığına işaret eder.
  • 3B ve 3C tümörün olduğunun ve farklı yerlere yayılmış olduğunun habercisidir.

Kanser kaç evreden oluşur: Son evre ise metastatik kanserdir. Yani kanser farklı yerlere yayılmıştır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal