Kanada, Çin'in Uygur Türklerine Yaptığı Uygulamalarını 'Soykırım' Olarak Değerlendirdi

Kanada Federal Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine ilişkin uygulamalarını "soykırım" olarak değerlendiren kanunu onayladı.

23.02.2021-09:43 - (Son Güncelleme: 23.02.2021-09:43)Kanada, Çin'in Uygur Türklerine Yaptığı Uygulamalarını 'Soykırım' Olarak Değerlendirdi

Ana muhalefette bulunan Muhafazakar Parti Wellington Milletvekili Michael Chong aracılığıyla genel kurula sunumu yapılan "Çin'deki Dini Azınlıklar" başlıklı tasarı, parlamentonun yerel saat ile akşam sularında yaptığı oturumda oylamaya sunuldu

Oylamaya bağımsız ve muhalefet partilerine üye 184, iktidarda olan Liberal Parti’den de 82 milletvekili olarak toplamda 266 milletvekili katılım sağladı.

Katılan milletvekillerinin hepsi tasarıya ''evet'' oyu verdi ve böylelikle Kanada Federal Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine karşı yürüttüğü uygulamayı "soykırım" olarak değerlendirmiş oldu.

338 milletvekili olan Kanada Federal Parlamentosu’ndaki oylamaya, iktidarda olan Liberal Parti’den 72 milletvekili de katılım sağlamadı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, oylama öncesindeki açıklamasında, oylama hususunda çekimser olduklarını açıklamıştı.

KANADA DIŞİŞLERİ BAKANI AÇIKLAMA YAPTI

Diğer taraftan Dışişleri Bakanı Marc Garneau, parlamentoda yapılan oylamanın hemen akabinde konu olan kararla alakalı yazılı bir açıklamada bulundu.

Bakan Garneau, yaptığı açıklamada, "Keyfi gözaltı, yeniden eğitim, zorla çalıştırma, işkence ve zorla kısırlaştırma gibi Sincan'daki insan hakları ihlallerine dair korkunç raporlardan derinden rahatsız olmaya devam ediyoruz.’’ dedi.

''ULUSLARASI TOPLUMLA BİRLİKTE ÇALIŞMAK GEREKLİ''

Meselenin parlamentoda değerlendirilip masaya yatırılmasına ilişkin açıklamada bulunan Garneau, "Parlamenterlerin birlikte çalışmalarını ve bu kritik konuyu tartışmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Kanada Hükümeti soykırım iddialarını son derece ciddiye alıyor. Bu tür iddiaların bağımsız bir uluslararası hukuk uzmanları organı tarafından soruşturulmasını sağlamak için uluslararası toplumla birlikte çalışmak gerektiğine inanıyoruz." dedi.

''ÇİN'İN HAK İHLALLERİNİ KINADIK''

Garneau, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Müttefiklerimiz, G7 ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi ile birlikte Çin'in insan hakları ihlallerini kınadık. Başbakan Trudeau, geçen hafta G7 liderler toplantısında bu konuyu gündeme getirdi. Kanada Hükümeti savunmasız azınlıkları savunmak için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edecek. Soykırım iddialarına yanıt olarak şeffaf ve güvenilir bir uluslararası soruşturma çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Bu soruşturma, tarafsız uzmanların durumu ilk elden gözlemleyebilmesi ve rapor edebilmesi için uluslararası ve bağımsız bir organ tarafından yürütülmelidir."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR