Kalp Yetmezliği Neden Olur? - Nasıl Tedavi Edilir?

Modern hayatın getirdiği stres, sağlıksız beslenme ve zorlu yaşam koşulları kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Türkiye'de 2 milyon kişide kalp rahatsızlığı bulunuyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Ekmekçi, kalp hastalığı hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

16.02.2019-12:42 - (Son Güncelleme: 16.02.2019-12:36)Kalp Yetmezliği Neden Olur? - Nasıl Tedavi Edilir?

Modern hayatın getirdiği stres, sağlıksız beslenme ve zorlu yaşam koşulları kalp sağlığını olumsuz etkiliyor. Türkiye'de 2 milyon kişide kalp rahatsızlığı bulunuyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Ekmekçi, kalp hastalığı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Kalp Yetmezliğine Yol açan Durumlar

Kalp yetersizliği, kalbin kasılma gücünün azalmasına bağlı olarak gelişebileceği gibi, esnekliğinin azalması nedeniyle de gelişebilir. Esnekliği azalan kalp yeterli oranda dolmaz ve bu durumda yetmezlik meydana gelebilir. Koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, bazı ilaçların yan etkileri, virüslere bağlı kalp kası iltihabı, şeker hastalığı, aşırı şişmanlık, böbrek yetersizliği, kansızlık ve tiroid bezinin fazla ya da az çalışması da kalp yetersizliğine sebep olabilir. Belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de nefes darlığı, yogunluk, depresyon ve göğüs ağrısı da kalp yetmezliğine neden olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp yetersizliği tanısı kardiyologlar tarafından muayene, EKG, kan tetkikleri, ekokardiyografi, gerekirse koroner stent, kardiyak BT veya kardiyak MR ile kolayca konulabilmektedir. Tedavi hastalığın önlenmesi ile başlar. İlaç tedavisi, altta yatan nedenlerin tedavisi, örneğin gerekirse koroner stent, aritmi ve kapak hastalıkları tedavileri, gerekli hastalarda kalp pilleri, ICD ve KRT gibi özel tedaviler ve bazı hastalara kalp nakli ile kalp pompası uygulamaları yapılabilir. Ayrıca yan tedavi olsa da ilaçla tedavi kadar etkili kardiyak rehabilitasyon, bu hastalara psikoloji ve diyet destekleri de mutlaka tedavinin bir parçası olarak uygulanmalıdır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal