Kalça Ağrısı İltihaplı Romatizma Belirtisi Olabilir

Birçok insanın en çok şikayet ettiği durumlardan biri geçmeyen kaçla ağrıları. Peki bu kalça ağrıları bize bir şeyler anlatmak istiyor olabilir mi? Sizler için araştırdık.

14.04.2021-09:41 - (Son Güncelleme: 14.04.2021-09:41)Kalça Ağrısı İltihaplı Romatizma Belirtisi Olabilir

Kalça eklemleri, düzenli olarak yapılan yoğun hareketlere ve aşırıya kaçmayan yıpranma, aşınma gibi durumlara karşı dayanıklı olan güçlü bir yapısı vardır. Aynı zamanda uyluk kemiğinin (femur) leğen kemiği (pelvis) ile birleştiği vücudun en çok hareket eden eklemlerden biridir. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen kalçada meydana gelen bu ağrılar birçok neden bağlı olabilir.

KALÇA AĞRISI NEDEN OLUR?

Kalça ağrısı belirtilerine bakıldığında birçoğunun yapılan ters bir hareket veya egzersiz esnasında eklemin fazla zorlanması gibi zararsız nedenlere bağlı olarak geliştiği görülmekte. Bunun gibi durumlarda ağrıyı oluşturan etken genellikle kas tendonlarındaki gerginlik veya kalçadaki yumuşak dokularda meydana gelen deformasyondur. Ağrının 2 haftalık süreç boyunca iyileşmemesi ise, altta yatan daha ciddi bir problemi işaret eder. Ekleme ilişkin sorunlardan kaynaklı olarak hissedilen ağrılar bazı durumlarda kasık, dizler veya üst bacaklara da yansıyabilir. 

DÜŞME VEYA KALÇANIN YANMASI NEDENLERİ

Artrit (Romatoid artrit, osteoartrit, psoriatik artrit, juvenil idiopatik artrit, septik artrit vb.)

-Kalçada kırık ve çıkıklar

-Eklem iltihabı (bursit)

-Burkulma

-Kasık fıtığı

-Kalça labral gözyaşı durumu (kalça eklemi kıkırdağında yırtılma)

-Tendon iltihabı (tendinit)

-Siyatik

-Kemiklere yayılım göstermiş ileri metastatik kanser vakaları

-Legg-Calve-Perthes hastalığı

-Kemik iltihabı (osteomiyelit)

-Osteoporoz (kemik erimesi)

-Sinovit (eklem zarı iltihabı)

KALÇA AĞRISI TEDAVİSİ NASILDIR?

Şikayete neden olan ağrıların hafifletilmesi ve ortadan kaldırılması için genel olarak uygulanan yöntem gibi ağrı kesici ilaçlardır.

Bu ilaçların yanı sıra istirahat ve iyileşmeye yardımcı egzersizlerin uygulanması da tedavinin bir başka parçasıdır. Kemik erimesinden kaynaklanan kalça ağrılarında zayıflayan veya hasar gören kemiklerin onarımına yardımcı olmak  amacıyla kalsiyum ve D vitamini takviyelerinden destek alınabilir. Daha uzun süreli tedavi gerektiren durumlarda ise fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarından destek alınması söz konusu olabilir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal