Kadınlarda Erken Yaşlarda Ortaya Çıkıyor

Kişilerin endişe duymasından kaynaklanan bir rahatsızlık olan panik atak herhangi bir sağlık bozukluğu yaşamayan kişilerde de meydana gelebilir.

31.03.2020-12:17 - (Son Güncelleme: 31.03.2020-12:13)Kadınlarda Erken Yaşlarda Ortaya Çıkıyor

Aşırı endişeli olunan veya kapalı ortamlarda meydana gelebilen panik atak hastalığı her kırk kişiden birinden görülüyor.

Panik atak hastalığı hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, “Panik atak geçiren kişinin öncelikle yanında kalınmalı, neye ihtiyacı olduğu sorulmalı, kullandığı bir ilaç olup olmadığını öğrenilmelidir. Sakin kalınmalıdır bu moral motivasyon açısından önemlidir. Eğer uçakta doktor varsa yardım istenebilir. Kişiye kısa basit cümlelerle durum özetlenmeli, anlaşılır sorular sorulmalıdır. Tahminde bulunulmamalıdır. Herhangi bir psikolojik rahatsızlığı olup olmadığı sorulmalı ve kişiye nefes egzersizleri yaptırılmalıdır. Nefes egzersizleri çoğunlukla yanlış yapılıyor. Sadece kişiye önermek yerine ona eşlik ederek yapılırsa atak geçiren kişi daha kolay sakinleşebiliyor. Bunun yanında kasma gevşeme egzersizleri, kese kağıdına üfleme egzersizleri gibi egzersizler var. Bu şekilde uçaklarda panik atakların basit bir şekilde ortadan kalkması sağlanabilir." şeklinde konuştu.

PANİK ATAK VE KALP KRİZİ KARIŞTIRILIYOR

Panik atak ve kalp krizinin birbirine çok karıştırıldığını kaydeden Dr. Üney, "Gençlerde öncelikle kalp krizi beklemeyiz panik atak bekleriz. Daha önce panik atak geçiren kişilerde de öncelikle kalp krizi beklemeyiz. Nabız ve solunumunu sayan, konuşup kendini ifade eden kişilerde panik atak lehine değerlendirilebilir. Cisim yutulma durumunda da panik atak geçiriyor gibi gözükebilirler. Sorular sorularak kişiye yardımcı olunabilir." ifadelerini kullandı.

KADINLARDA DAHA SIK ORTAYA ÇIKIYOR

Dr. Üney, "Panik atak toplumda çok sık görülen bir rahatsızlıktır ve her kırk kişiden birinde görülüyor. Kadınlarda erken yaşlarda daha sık ortaya çıkıyor. Özellikle 20li yaşlarda panik atak geçiren kişiler ilk olarak acil servise gidiyor doktor doktor dolaşıyorlar. Sorunun psikolojik olmadığını başka bir problem olduğunu düşünüyorlar. Doktorların tahlillerle rahatsızlıklarını bulamadığını düşünerek internete başvuruyorlar. İnternetten edindikleri bilgilerle çoğunlukla kalp krizi ya da beyin kanaması geçirdiğini düşünüyorlar. Panik atak hastalarında sıklıkla doktor doktor gezme görüyoruz." diye konuştu. Hepimiz panik atak adayıyız ancak daha heyecanlı kişilerde bu durum daha fazla beklenir. Kapalı alanlar, yüksek alanlar yani kişi çaresiz hissettirecek alanlar panik atak için risk faktörü oluşturabilir." açıklamalarında bulundu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR