Yağ lekesi oluşur oluşmaz üzerine toz halindeki yapay tatlandırıcıdan dökün ve tüm lekeli bölgeye güzelce yaydırın. Kısa bir süre lekeyi bu şekilde bekletip ardından hemen çamaşır makinesine atın. Tatlandırıcının ve deterjanın etkisi bir araya geldiğinde yağ lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

LEKELERE SÜT MUCİZESİ

Özellikle çikolata ve mürekkep lekelerinde etkili olan sütle leke çıkarmak için giysinizi sütün içine batırın ve 1 gece boyunca bu şekilde bekletin. Bir sonraki gün, çamaşır makinesine atın ve her zamanki gibi yıkama işleminizi tamamlayın. Lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

EN ETKİLİ YÖNTEM: TUZLA LEKE GEÇİRME

Eğer yağ lekesi gibi kumaşın hızlıca içine çekebileceği lekeler söz konusuysa, leke oluşur oluşmaz üzerine tuz dökebilir ve lekenin yayılmasını engelleyebilirsiniz mesela.

BEYAZ SİRKE YÖNTEMİ

Beyaz sirke, mutlaka duyduğunuz hatta denediğiniz malzemelerdendir, eminiz. Kıyafetlerin üzerindeki lekeleri beyaz sirkeyle çıkarmak için yapmanız gerekense 1 ölçü oda sıcaklığında suya !/4 ölçü beyaz sirke koymak ve lekeli bölgeyi bu karışımda en az 30 dakika boyunca bekletmek. 

MISIR NİŞASTASI

Özellikle ipek gibi hassas kumaşlardan yapılan giysilerini nasıl temizleyeceğinizi bilemiyorsanız yaklaşın böyle. Hassas kumaşlı giysilerinizde leke oluşur oluşmaz üzerine bolca mısır nişastası dökün ve bu şekilde yaklaşık 20 dakika bekletin. Ardından temiz bir bez ve ya da diş fırçasıyla hafifçe ovarak mısır nişastasının kumaşa iyice etki etmesini sağlayın. Mısır nişastasını temizleyip kumaşınızı hassaslığına uygun programı seçerek çamaşır makinesinde yıkayın. Çıktığında lekelerin kalmadığını göreceksiniz.

ÇAY VE KAHVE LEKELERİNE SODA!

Özellikle çay ve kahve lekeleri konusunda etkili olduğu bilinen sodayla leke çıkarmak için, lekenin üzerine bol miktarda soda dökün ve bir süre bu şekilde bekletin. Ardından temiz bir beze de bir miktar soda döküp lekeli bölgeyi ovalayın.