Gerçek zeytinyağı içerisinde az bir miktarda asit barındırır. Bu nedenle zeytin yağının tadına bakın. Genzinizi hafif yakıyorsa gerçek bir zeytinyağına sahipsiniz demektir.Gerçek zeytinyağı ile sahte zeytinyağını anlamanız için sizlere püf noktalarını araştırdık. Öncelikle zeytinyağı alırken fiyatına dikkat edin. belirli bir fiyatın altında olan zeytinyağlarının alınmaması gerekiyor. Özellikle bu ürünler merdiven altı ürünler olduğu için sağlığa oldukça zararlıdır.

Güvenilirliği kesin olmamakla birlikte bir çay bardağı su ile aynı oranda zeytinyağını karıştırmakta deneyebileceğiniz yöntemler arasında. Gerçek zeytinyağı suyun üstüne çıkacak, hileli zeytinyağı ise büyük oranda suyla karışacaktır.Vereceğimiz son yöntem ise kesin sonuç çıkarmaya yetiyor. Ancak kimyasal bir yöntem.

Zeytinyağınız ile tuz ruhunu karıştırın eğer pempe veya kırmızı bir renk oluşuyorsa o zeytinyağı gerçek değildir. Bu denemeyi yaptığınız zeytinyağının oda sıcaklığında saklanmış olmasına ve herhangi bir soğuma işlemine maruz kalmadığından da emin olunması gerekmektedir. Bu sebeple zeytinyağı alınmadan önce tavsiye ettiğimiz yöntemlerle zeytinyağının kalitesinin ölçülmesi organik olup olmadığı hakkında size oldukça yardımcı olacaktır.