Yüzdeki tüyler nasıl yok edilir; Vücudumuzda, derimizi dışarıdan gelecek çeşitli hasarlardan korumak için belirli bölgeler tüylerle kaplıdır. Erkeklerde bu sorun olmazken, kadınlar için bu tüyler kendini belli etmeye başladığı ergenlik çağından itibaren sorun haline gelir.

Kış aylarında bu tüyleri gizlemek kolay hale gelir. Fakat yüzdeki tüyler yaz ya da kış olsun hiçte güzel olmayan bir görüntüye neden olur. Fondöten sürülse bile ben buradayım diye kendini daha çok gösterir hale gelir. Bayanların yüzdeki tüyü sarartmak için denedikleri pek çok yöntem bulunmaktadır, sizlere yüzdeki tüyleri yok eden yada azaltan en etki yüzdeki tüyü azaltan maske tarifleri vermek istiyorum. Yüzdeki tüyü almak için tüyleri yok eden maske ve yüzdeki tüyleri yok eden bitkisel yöntemler ile etkili sonuç almanız mümkün.

 

YÜZDEKİ TÜYLER NEDEN ÇIKAR?

Bazı etnik kökene sahip kadınlarda istenmeyen tüyler diğerlerine göre daha fazla görülebilir. Özellikle Orta Doğu, Güney Asya ve Akdeniz kadınları bu tür istenmeye tüylerin çıkması açısından daha yatkındır.

Hormonal rahatsızlıklar sonucunda aşırı tüylenme meydana gelir.

Aşırı strese maruz kalan bir vücutta da hormonal değişiklikler olur. Bu hormonal değişiklikler sonucunda vücutta oluşan olumsuz etkilerden birisi de istenmeyen tüyleri arttırmasıdır.

Uzun süreli kortizol hormonu salgılanması hem saçları hem de vücut tüylerini hızlı uzatacaktır.

Menapoz sırasında kandaki androjen ( erkeklik hormonu) miktarında artış olur. Bu da istenmeyen tüylerin artmasını sağlar.

Özellikle tüyler ve kıllar konusunda genetik çok büyük rol oynar. Annenizde sık sık bu istenmeyen tüyler çıkıyorsa çok büyük ihtimalle sizde de olacaktır.

Düzenli kullanılan antibiyotik ilaçlar da bazen tüylenmeye sebep olabilirler.

Yüzdeki tüylere bitkisel çözümler nelerdir?

Leblebi Tozu Maskesi

Hazırlanışı;

2 yemek kaşığı leblebi tozu

1 yemek kaşığı süt kreması

2 çay kaşığı süt

1 çay kaşığı zerdeçal

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde yumuşak bir kıvam alana kadar karıştırın. Oluşan karışımı yüzünüze sürerek 20 dakika kurumasını bekleyin. Bir banyo lifi yardımı ile ılık suyla yüzünüzden maskeyi sökün. Yüzünüzdeki tüylerden tamamen kurtulmak için bu karışımı 1 ay boyunca haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz. Bu maske yüzünüzdeki ölü hücrelerden kurtulmak ve toksinlerin atılması için de etkilidir. Ayrıca yüzünüzdeki tüylerin ve cildinizin rengini açmaya da yardımcı olur.

Mısır Unu Maskesi

Hazırlanışı;

2 çay kaşığı toz şeker

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı su

Tüm malzemeleri birbirine karıştırın. Karışımı mikrodalgada veya ocakta yarım dakika boyunca, kahverengi hale gelip baloncuklar çıkarana kadar ısıtın. Isınan karışımı soğumaya bırakın. Spatula vazifesi görecek bir nesne ile karışımı sürmek istediğiniz yerlere sürün. En sonunda ağdayı sökerken tüylerin çıkış yönünün tersine doğru sökmeye dikkat edin.

Zerdeçal Kürü

Hazırlanışı;

2 yemek kaşığı zerdeçal

Yeterince süt

Macun kıvamına gelene kadar 2 kaçık zerdeçala yavaş yavaş süt ekleyerek karıştırın. Bu karışım özellikle yüz bölgesindeki istenmeyen tüylere karşı etkilidir ama diğer bölgelere de uygulanabilir. 15 – 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin. Bu kürü haftada bir uygulayabilirsiniz.

Nane Çayı Maskesi

Hazırlanışı;

1 kupa kaynar su

1 çay kaşığı kurutulmuş nane

Kurutulmuş naneleri kaynar suyun içine dökün. Kupanın ağzını kapatarak 10 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra bu çayı için. Bu çayı günde 2 kere içerek istenmeyen tüylere veda edebilirsiniz.

Renk açıcı bal ve limon maskesi

Hazırlanışı;

1 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı limon suyu

Balı ve limon suyunu bir kap içerisinde karıştırın. İstenmeyen tüylerin bulunduğu bölgelere karışımı sürün. 15-20 dakika sonra durulayın. Limon suyunun doğal renk açıcı özelliği hem cildinize hem de istenmeyen tüylerinize etki edecektir.

Yüzdeki tüylerden kurtulmanın diğer yöntemleri

Bu yöntemler daha acılı veya kimyasal yöntemlerdir. Hassas ciltlere sahip olan kimseler bu yöntemlere başvurduklarında cilt de tahriş olma gibi sonuçlarla karşılaşabilirler.

Ağda yapmak

İplikle almak

Cımbızla almak

Epilasyon

Lazerle yok etmek

Tıraş etmek

Tüy dökücü krem kullanmak

Epilatör kullanmak

Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın