Özellikle yüz şeklinizi tam olarak tanımadan gelişi güzel makyaj uygulamalarında yüzümüz itediğimizden daha büyük veya küçük görünebilir. Bu yanlış görünümlerin önüne geçmek için ise yüz şeklinizi çok iyi tanımanız gerekiyor.
Eğer oval şeklinde bir yüzünüz varsa allık uygulamasını elmacık kemiklerinizin tam üstüne uygulamanız gerekmektedir.

Yuvarlak bir yüz şekliniz varsa elmacık kemikleriniz belirgin değil ve yüz detaylarınız yeterince açık değildir. Bu sebeple elmacık kemiklerinizin altına uygulayacağınız allık uygulaması hem kemik yapınızı belirginleştirecek hem de yuvarlak yüzünüzün hatlarının daha belirgin olmasını sağlayacaktır.

Yüzünüz uzunsa  yüz tipinizi daha uzun göstermemek amacıyla allık uygulamasını elmacık kemiklerinize yatay bir pozisyonda dikey çizgiler kullanmayarak uygulayabilirsiniz. Bu uygulama zaten uızun olan yüzünüzün daha keskin hatlara sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Allık uygulamasını köşeli biçime sahip yüzler daha dikkatli uygulamalıdırlar. Yüz hatlarını daha da belirginleştirmemek için sadece yanaklarına ufak bir dokunuş yapmanız yeterli olacaktır.

Üçgen yüze sahipseniz allık uygulamasını aşağılara doğru değil daha çok yukarılara uygulayarak yaparsanız yüzünüz daha mükemmel görünecektir.