Yuvarlak yüzü şu şekilde anlamanın yolarından biri de yüzünüzün eni uzunluğundan geniş ise yuvarlak bir ceneye, dar ya da geniş bir alın bölgesine sahipseniz, yuvarlak bir yüzünüz var demektir. Bundan başka yüzde en geniş alanın yanakların olduğu yüz şekli de diyebiliriz.

Yüzünüzün yuvarlaklığını dengelemek istiyorsanız çene ve elmacık kemiklerinizi belirginleştirmeli, yanakları gölgeleyerek daraltmalı ve bakışları yüzün orta kısmına çekmelisiniz.

Yuvarlak yüzde dikkati yüzün orta kısmına çekmemiz gerek demiştik. Yani yüzde kontürlemeler kadar göz ve dudak makyajı da dikkati çekmeli ki bakışlar yüzünn ortasına yoğunlaşsın. Aslında yüzü ince göstermenin yollarından biri de cekik gözlerdir. Yani eyeliner ve kaş şekli yüzü daha dar gösterecektir. Ama çarpıcılığı arttırmak için göze vurgu yapmadıysak, sade bir eyeliner varsa, o zaman da yoğunluğu ve çarpıcılığı dudağa vermeliyiz. Örneğin kırmızı bir ruj ile dudaklar odak noktası olabilir. Makyaj kadar saç şekli de yüz tipini belirleyen unsurlardan biridir. Bu yüzden makyajı yaparken saç şeklinizi de yüzünüzü daraltmaya yönelik seçmelisiniz.