Sağlığımız açısından oldukça fayda sağlayan bir besin olan yoğurdun düzenli tüketilebilmesi oldukça önemlidir. Probiyotik miktarı açısından içeriğinin oldukça zengin olduğunu düşünürsek bağırsaklardaki zararlı bakterileri önlemede de oldukça etkilidir. Bu faydasından ötürü bağırsak sağlığı için de oldukça yararlıdır.

Yoğurt normal haliyle mayalandığında da sağlığımızı olumlu anlamda etkilemesine karşılık içerisine ilave edeceğimiz çam kozalağı sayesinde de enzimlerini iki katına çıkararak yoğurttan aldığımız faydanın oldukça fazla olmasını sağlamaktadır.

MALZEMELER

5 litre süt.

2 adet henüz daha açmamış yeşil çam kozalağı.

1 yemek kaşığı yoğurt, doğal bir şekilde mayalanabilmesi için gereklidir.

YAPILIŞI

Malzemelerin içerisinde yer alan 5 litre sütün içerisine normal olarak yoğurt mayaladığınızda kullandığınız bir kaşık yoğurt ile buna ek olarak 2 adet çam kozalağını da içerisine ilave ettikten sonra sütü kaynatın.

Sütü bu şekilde kaynattıktan sonra sıcak kalmasını sağlayarak üzerine battaniye veya sıcak tutan herhangi bir örtü örtebilirsiniz. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz bu yoğurt yapma tarifiyle hem daha doğal hem de daha lezzetli bir yoğurda sahip olmuş olacaksınız.