Yin Yang Motifi Ne Anlama Gelir?

Yin Yang motifi çok eski yüzyıllardan günümüze kadar uzanan bir felsefedir. Karşıt kutupların birbirleriyle olan iletişimini konu alır.

Yin Yang Motifi Ne Anlama Gelir?

Karşıt kutupların birbirleriyle olan iletişimini konu alır. Yin Yang motifi çok eski yüzyıllardan günümüze kadar uzanan bir felsefedir.

YİN YANG FELSEFESİ NE ANLAMA GELİR?

Her şeyin birbirinden ayrılamaz iki karşıt kutbu vardir. “Yin” kutbu ve “Yang” kutbu. Nerede ki yin ve yang kutuplaşması olur, orada hareket doğar ve süreklidir. “Bir” durumundan “İkircillik” durumu doğmuştur. Böylece; doğurma süreci tetiklenir ve sürer gider. Hücre bölünmeleri gibi gittikçe daha karmaşıklaşarak gelişir, dönüşür. Karşıt kutuplar, elektrikte akımı, mıknatısta çekme ve itmeyi tetikler. Yin pasif enerjidir; yavaş ve rahat hareketleri, derin karanlığı ve uykudaki gibi bir dinlendirici, rahatlatıcı, yenileyici enerjiyi anlatır. Yang aktif enerjidir; parlak ışıklar, güçlü sesler ve canlı renkler ile sembolize edilir. 

Kutuplar, cüzi oranda dahi olsa karşıtını muhakkak kendi içinde barındırır. Gecenin içinde aydınlık ve sıcağın; gündüzün içinde de soğuk ve gölge bölgelerin bulunması; dişi görünümün içinde erkek, erkek görünümün içinde dişi olması; her sorunun, çözümü; sevginin, nefreti; eylemsizliğin, eylemi; savunmanın, saldırıyı barındırması gibi. Tai-chi veya yin-yang işaretinin içindeki küçük karşıt renkli daireler bu özelliği anlatır.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Kadın Haberleri