Yemek yaparken tavayı ağzına kadar doldurmamak gerekir. Tavadaki malzemelerin her yerinin eşit şekilde pişebilmesi için arada boşluklar olması gerekir.

ODA ISISI

Kek ve poğaça tarzı yiyecekler hazırlarken yumurta ve süt gibi malzemelerin oda ısısında kullanılması gerçekliğini ihmal etmeyin.

Yemeği Pişerken Tatmayı İhmal Etmek

Tuzu ya da baharatı eksik olmuş bir yemek lezzetli olmaz. Bu duruma düşmemek için yemek pişerken tatmalı ve eksikleri o sırada gidermelisiniz. Yemeğe sonradan tuz ve baharat eklemek lezzeti istenen şekilde arttırmaz.

Yemeği yakacak kadar çok pişirmek de, olması gerekenden az pişirmek de yanlıştır. Tam kıvamını yakalamak ustalık ister. Her yiyeceğin pişme kıvamı ve süresini dikkate almalısınız.

Sağlıklı olsun diye her yemeği zeytinyağıyla pişiriyorsanız, bu yanlış bir davranıştır. Lezzetli kızartmaların bir sırrı da ayçiçeği yağıdır. Ayçiçeği yağı iyice kızdığı zaman kızartma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sebzeleri pişirmeden önce iyice yıkamak ne kadar doğru bir adımsa, onları kurumadan tencereye almak da o derece hatalı bir harekettir. Sebzeleri pişirmeye başlamadan önce iyice kurutun.