Yaz aylarında estetik yapılmaz diye halk arasında dolaşan bir düşünce mevcuttur. Bu tez bazı estetik operasyonlar için geçerli olmamakla birlikte bu durumun getirdiği bir çok avantaj da vardır. Özellikle bazı ameliyatlarda cildin hava alması gerektiği için sıcak havalarda bu  duruma oldukça faydalı olabilmektedir. Bu durum yaz aylarında iş yerinizden izin almanıza da yardımcı olmakla birlikte yaz tatilinizi bu operasyonlar için ayırmanıza imkan sunmaktadır.

Yaz aylarında yapılması gereken estetik operasyonlardan biri de burun ameliyatlarıdır. Özellikle burun bölgesinde yaşanılacak olan sıkıntıları önlemek gerektiğinden dolayı yaz aylarında bu operasyonun yapılması oluşabilecek herhangi bir soğuk algınlığı veya burunla ilgil bir rahatsızlığı da büyük oranda önlemektedir.

Bir diğer operasyon ise karın germe ameliyatlarıdır. Özellikle o bölgenin hava alması gerektiği için yaz ayları bu duruma oldukça müsaittir. Kış mevsiminde üzerinize kat kat giyineceğiniz için bu bölge fazla hasar görebilmektedir. Oysaki yaz aylarında böyle bir zorunluluğunuz olmadığı için bu ameliyatı yaz döneminde oldukça rahat bir şekilde yaptırmanız da mümkün olmaktadır.