Sofralarımızın baş tacı Her öğünde ekmek, peynir, zeytin olsa oturup keyifli yiyebilme potansiyeline de sahibiz üstelik. Her şey bir yana ekmek bir yana bizim için. Hele evde yapılanı, emekle yoğrulanı yok mu? İşte yaş maya ile  ekmek yapım tarifi haberimizde...

 

 

Yaş Mayalı Beyaz Ekmek

Kuru maya bulamayan veya yaş maya ile ekmek yapmayı tercih eden okurlar için hemen her öğünde yenebilecek bir ekmek tarifi. Hem elde hem de makinede yaş maya ile ekmek yaparken mayayı önden çalıştırıp, sonra hamuru hazırlamak gerekir. Bu maya ile ekmek yaparken bütün malzemelerin oda sıcaklığından biraz daha ılık olmasına dikkat etmeli. 

Malzemeler:

4 bardak beyaz un

1,5 tatlı kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı tuz

1/3 küp (15 gram) yaş maya

Yarım bardak süt, ısıtılıp parmak dayanana kadar ılıtılmış

1 bardak su, ılık

1 yemek kaşığı tereyağı, yumuşatılmş (veya sıvıyağ)

2 küçük somun

ELDE YAPILIŞI 

1.   Orta boy cam bir kabın içine yaş mayayı, sütü ve şekeri alıp tahta bir kaşıkla ezin. Üzerine streçfilm kaplayarak ılık bir yerde veya kalorifer üzerinde 10-15 dakika bekletin. Bu sürede mayanızın kabararak üzerinde köpüklerin oluşması gerekir. Eğer bunlar olmamışsa, mayanız çalışmamış olduğundan ekmek yapmak için yenisini hazırlamak gereklidir.

2.   Eğer elle yapıyorsanız unu, tuzu ve tereyağını geniş bir kapta karıştırın. Suyuve çalıştırılmış mayayı karışıma ilave edip 7-8 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz oldukça yumuşak olacak ve şekil vermesi kolay olacaktır.

3.   Eğer mikser ile yapıyorsanız, mikserinize hamur yoğurma aparatını taktıktan sonra unu, tuzu ve tereyağını mikser kabına alın. Suyu ve çalıştırılmışmayayı karışıma ilave edip 3-4 dakika kadar yoğurun. Hamurunuz oldukça yumuşak olacak ve şekil vermesi kolay olacaktır.

4.   Hamurunuzu ağzı kapalı bir kaba alıp evinizin ılık bir köşesinde 1 saat mayalanmaya bırakın.

5.   Hazırladığınız hamuru 5 dakika yoğurun, ikiye ayırıp 20 cm uzunluğunda ikirulo haline getirin. Aralarında 10-15 cm boşluk kalacak şekilde iyice unlanmış tepsiye yerleştirin.  

6.   Tepsinin üzerini streçfilm ile kaplayıp 1 saat ılık bir yerde bekletip tekrar mayalanmasını sağlayın.  

7.   Mayalanan ekmeğin üzerine çok keskin bir bıçak yardımıyla verev olarak 4-5 çizik atın.

8.   Önceden ısıtılmış 220 derece fırında yaklaşık 25 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin.

 Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın