Topuklu ayakkabı yüzyıllardır kadınların vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Peki topuklu ayakkabıyla yürümenin kurallarını ne kadar biliyorsunuz? İşte detaylar...

Topuklu ayakkabıyla yürümek zor zanaat gibi görünebilir. Pek çok kadın sadece topuklu ayakkabıyla yürümekten korktuğu için çok sevse de düz tabanlı ayakkabılar giymeyi tercih ediyor. Ne demiş Marilyn Monroe; bir kadına doğru ayakkabıları verin, dünyayı fethetsin. Katılmamak elde değil.

TOPUKLU AYAKKABI GİYMENİN PÜF NOKTALARI

ÖNCE TOPUK SONRA PARMAK UÇLARI

Topuklu ayakkabıyla daha iyi yürümenin basit yolu düz ayakkabıyla yürüyor gibi bütün ayağın hızlı bir şekilde yere değmesidir. Yüksek topuklu giyerken ilk önce topuğunuzu, sonra parmak uçlarınızı yere temas ettirirseniz adımlarınız doğal daha doğal bir izlenim yaratır.

KÜÇÜK ADIMLAR ATIN

Topuklu ayakkabı giydiğinizde aynı mesafeyi normalden daha fazla adımla gitmeniz gerekiyor. Bu adımların zarafeti adına yapmanız gereken vücudunuzun üst kısmını hafifçe harekete geçirmek. Bir sopa gibi görünmek istemezsiniz sanırım...

ACELE ETMEYİN

Topuklu ayakkabıyla hızlı adımlarla ilerlemeye çalışmak garip görünmesinin yanı sıra tehlikeli de arz ediyor. Yüksek topuklar üzerinde küçük adımlarınız ne kadar yavaşsa o kadar dengede yürüyeceksiniz.

HAFİFÇE GERİYE YÜKLENİN

Topuklu ayakkabıyla düzgün yürüme telaşı boynunuzun öne eğilmesine sebep olacaktır. Duruşunuzun daha dik ve zarif olması için topuklu ayakkabıyla yürüken hafifçe geriye yaslanın, göğsünüzü öne itin.

DÜMDÜZ BİR ÇİZGİDE YÜRÜDÜĞÜNÜZÜ DÜŞÜNÜN

Kalemle düzgün bir çizgi çizmek istiyorsanız kaleminize değil, bitiş noktasına odaklanmak lazım. Aynı şekilde topuklu ayakkabı ile yürüken ayaklarınıza bakmak yerine karşıya bakıp düz bir çizgi üzerinde yürüdüğünüzü düşünürseniz daha düz yürüdüğünüzü göreceksiniz.

AYAĞINIZI HAFİFÇE KIVIRIN

Her adımda veya düşecek gibi hissettiğinizde ayağınızı hafifçe kıvırarak ayakkabınızın dışına baskı uygulayın. Böylece ayağınız ayakkabıya daha yakınlaşacak ve toplamanıza yardımcı olacaktır.