Kadınlar için vazgeçilmez olan ve dolaplarda hemen her renk için yeterli alan açılan topuklu ayakkabılar doğru kriterlerde seçilmediği takdirde ne yazık ki ayakta reyonlarda durduğu kadar güzel duramayabiliyorlar. Topuklu ayakkabı seçerken önceliğin görünüşünden ziyade rahatlığı olması gerektiği unutmamalı. 

En uzun parmağınız ile ayakkabı arasında mutlaka en az yarım cm boşluk olmalı.

Ayak terlemesini ve kokmasını önlemek amacıyla ayaklarınızın hava almasını sağlayan maddelerden yapılan topuklu ayakkabılara öncelik vermelisiniz.

Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvırmanıza yetecek düzeyde olmalıdır. 

Ayakkabı alırken tek bir ayakla değil her iki ayağınızla da ayakkabı modelini denemelisiniz. 

SİVRİ BURUNLU AYAKKABILARI MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ GİYİN

Sivri burunlu ve çivi topuğa sahip olan ayakkabılar sizin için daima bir risk unsurdur. Ayak şeklinizi bozması muhtemel olan sivri burun ayakkabılar çok sık giyildiği takdirde özellikle ayak parmaklarında istenmeyen kalıcı bir görüntüye neden olabilir. Çivi topuklu ayakkabılar ise bel ve omurganıza kalıcı zararlar verebilirler. Bunun yerine kısa ya da kalın topuklu ayakkabılar tercih ederek sağlığınızı korurken diğer yandan da istediğiniz kadınsı görünüşe sahip olabilirsiniz.

Giydiğimiz topuklu ayakkabıların parmak uçlarına yaptığı baskı sebebiyle kemiklere ve omurgaya da oldukça zararı vardır. Özellikle kalça bölgesine en büyük etkiyi gösterirken ayak parmaklarında  daşekil bozukluklarından kemik yamulmasına kadar bir çok yan etkiyi göstermektedir.

Bir diğer zararlı etkiden bahsedersek; bu tür ayakkabılar sık sık giyildiği zaman zeminin de aynı oranda düz ve engebesiz olması gerekmektedir. Bu durumu sağlayan ortamlarda bulunmak olası bir kazayı da büyük oranda önleyecektir. Bu durumda ayakta en rahat duran ve ayağınızı zorlamayan uzunlukta topuklu ayakkabı tercihi yapmak sağlığınız ve ileride oluşacak herhangi bir olası kaza için oldukça önemlidir.