Makyaja başlamadan öncelikli olarak baz uygulamasını atlamamak gerekiyor. İlk adım olarak cildinizi nemlendirdikten sonra yüz bazı ve far bazı uygulaması yaparak makyajınızın daha kalıcı ve daha canlı durmasına yardımcı olacaksınız. Ardından uygulayacağınız fondötenin yüksek kapatıcılı olmamasına dikkat edin. İstediğiniz miktarda göz altı kapatıcısı uygulayabilirsiniz. Bu göz altı morluklarınızı kapatacak ve daha mükemmel bir makyajın kapılarını aralayacaktır.

Karmaşık veya canlı renklerde olan makyajlardan kaçınmanız gerekiyor. Tesettürlü bayanların yüzü daha ön planda olduğundan dolayı makyaj yaparken aşırıya kaçmamak önem kazanıyor. Renkli farlar kullanmak yerine gözlerinizi ortaya çıkaracak siyah kalem, rimel ve çok az miktarda soğuk kahve tonlarında farlar kullanabilirsiniz. Eşarp yerine şal örtmeyi tercih ediyorsanız da yapmanız gereken tek şey eyeliner uygulaması olacak. Bu uygulama sayesinde gözleriniz fazla abartıya kaçılmadan belirginleşmiş olacaktır.

Allık tercihlerinizi daha doğal tonlardan yaparsanız makyajınız daha doğal ve canlı bir görünüme sahip olacaktır. Dudaklarda ise koyu rujlar yerine daha nude ve açık pembe tonları makyajınızla bir bütünlük oluşturarak cildinizde hiç makyaj yokmuşcasına o doğal görünümü yakalamış olacaksınız.